Μουντομπάσκετ: Διαιτησία, βολές και Τσεχία απέκλεισαν την Εθνική (video)

Η Ελλάδα νίκησε με 84-77 μένοντας μακριά από το πολυπόθητο +12

09/09/2019 13:30

Νίκος Παππάς

Η Εθνική προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στα προημιτελικά του παγκόσμιου κυπέλλου μπάσκετ. Η ελληνική ομάδα ήθελε νίκη με ελάχιστη διαφορά 12 πόντων κόντρα στην Τσεχία, όμως η αστοχία στις βολές (10/18 εμείς, 21/22 οι αντίπαλοι) και τα διαιτητικά λάθη διαμόρφωσαν το 84-77 υπέρ της ελληνικής ομάδας, που δεν ήταν αρκετό.

Το ξεκίνημα ήταν πολλά υποσχόμενο, αφού οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με τον Καλάθη φτάνοντας γρήγορα στο 10-2. Όμως, σταδιακά η Τσεχία άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, που στο 15’ είχε φτάσει τους 9 πόντους (26-17), καθώς επαναλήφθηκε το σενάριο του πρώτου ημιχρόνου στον μοιραίο, όπως αποδείχτηκε, αγώνα με τη Βραζιλία. Η άμυνας ζώνης 2-3 των Τσέχων και το (άδικο) τρίτο φάουλ του Αντετοκούνμπο αποσυντόνισαν την Εθνική, με την Τσεχία να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο στο +1 (33-32).

Ο Σκουρτόπουλος επέλεξε να αφήσει τον Αντετοκούνμπο στον πάγκο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την τσεχική ζώνη να αναγκάζει την Ελλάδα να παίζει μονίμως με ποστάρισμα του Πρίντεζη. Η είσοδος του Αντετοκούνμπο συνδυάστηκε με γρήγορο τέταρτο φάουλ του σούπερ σταρ της Ελλάδας, που αφού επέστρεψε από το -5 μετατρέποντας το εις βάρος της 42-37 σε υπέρ της 44-42, στηρίχθηκε στους Καλάθη και Θανάση Αντετοκούνμπο, για να προηγηθεί με 51-46. Το τρίποντο του Χρούμπαν ήταν η τελευταία αναλαμπή των Τσέχων στην τρίτη περίοδο, με την Εθνική να φτάνει στο +8 με πρωταγωνιστή τον Θανάση Αντετοκούνμπο, που είχε 11 συνεχόμενους πόντους.

Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (59-49), για να φτάσουμε στα 8:19 σε σκορ πρόκρισης (61-49). Οι Τσέχοι μείωσαν στους 10 και στα 5:32 οι διαιτητές χρέωσαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με ανύπαρκτο πέμπτο φάουλ. Η Τσεχία συνέχισε να παίρνει σφυρίγματα, οι παίκτες της ήταν εύστοχοι από τη γραμμή και παρά τις εκλάμψεις της Εθνικής, το +12 δεν ήλθε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 48-56, 77-84.

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ):  Άουντα 13, Μπάλβιν 6, Μπόχατσικ 25 (4), Χρούμπαν 11 (3), Κριτζ 2, Πέτερκα 5 (1), Πούμπρλα 2, Σατοράνσκι 13), Σίρινα, Βιόραλ.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Γ. Αντετοκούνμπο 12, Θ. Αντετοκούνμπο 11 (1), Μπουρούσης 2, Καλάθης 27 (5), Λαρεντζάκης 2, Παπαγιάννης, Παπανικολάου 5 (1), Παπαπέτρου 3, Πρίντεζης 16 (1).