Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Άρης (βίντεο)

Με γκολ των Μαντσίνι και Μπερτόγλιο, οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν 2-0 του Αστέρα και απέκτησαν καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση

20/01/2021 16:54

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα για περίπου 70 λεπτά κόντρα στην άψογα οργανωμένη άμυνα του Αστέρα αλλά, με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μισό του δευτέρου μέρους, κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-0 (σκόρερ οι Μαντσίνι, Μπερτόγλιο που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο) αποκτώντας έτσι καθαρό προβάδισμα για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου.

Ο Άρης είχε από την αρχή την κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή του ήταν άνευ ουσίας, αφού δεν μπορούσε να αναπτυχθεί ορθολογικά και να δημιουργήσει φάσεις. Η ομάδα της Τρίπολης αμύνθηκε υποδειγματικά και η μόνη καθαρή ευκαιρία των κιτρινόμαυρων στο πρώτο μέρος ήταν το τετ α τετ του Μάνου στο 23’.

Ο Άρης συνέχισε να επιτίθεται και στο δεύτερο μέρος και στο 51' έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αφού ο Σάσα σημάδεψε το δοκάρι του Τσιφτσή. Λίγο αργότερα, ο Μπερτόγλιο αντικατέστησε τον Γκαρσία.

Η πίεση του Άρη έφερε τελικά αποτέλεσμα, αφού στο 69' ο Μαντσίνι (είχε πάρει τη θέση του Μάνου λίγο νωρίτερα) έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα, πετυχαίνοντας το 1-0. Στο 76' ο Μπερτόγλιο, που τόσο έλειψε από την ομάδα στα προηγούμενα ματς, ολοκλήρωσε τη δουλειά γράφοντας το 2-0. Η ομάδα του Μάντζιου βρίσκεται πια με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Ο διαιτητής Βάτσιος (Δ. Αττικής) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μουνάφο, Σάκιτς, Σουάρεθ.

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Δεληζήσης, Γκανέα, Ροζ, Γκαρσία (54' Μπερτόγλιο), Τζέγκο, Γκάμα (84' Λόπεθ), Σάκιτς, Σάσα, Σίλβα (84' Κάτσε), Μάνος (66' Μαντσίνι).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Γκαρσία, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τζίμας (87' Κανελλόπουλος), Καπίγια (63' Σίτο), Μουνάφο (73' Ριέρα), Τασουλής, Μπελόκ, Αλί Μπαμπά (46’ Βαλιέντε), Τιλίκα (63' Κρέσπι).

Προβάδισμα πρόκρισης και για τον Βόλο

Στο άλλο ματς που ξεκίνησε στις 15:00, ο Βόλος επικράτησε καθαρά του ΟΦΗ με 2-0 στο Πανθεσσαλικό και έχει πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Τα γκολ που έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μαρτίνες και Μήτογλου.