Με το δεξί ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ (video)

Με τα γκολ των Σφιντέρσκι και Μίσιτς ο Δικέφαλος νίκησε με 2-1 τον Παναιτωλικό στην Τούμπα

25/08/2019 21:51

Τα ζητούμενα για τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Παναιτωλικό ήταν να προσπελάσει όποια κακοτοπιά μπορεί να κρύβει ένας τέτοιος αγώνας και να αποφύγει μη απαραίτητη φθορά ενόψει της ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Η νίκη με 2-1 ήλθε για τον Δικέφαλο χωρίς ο πρωταθλητής να πατήσει το γκάζι στην Τούμπα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα προχώρησε σε περιορισμένο ροτέισον με τους Αουγκούστο, Λημνιό και Σφιντέρσκι αντί των Ελ Καντουρί, Ζαμπά και Άκπομ στο βασικό σχήμα και παρά το μάλλον υποτονικό ξεκίνημα, με ανάπτυξη τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα, αλλά με πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων, ήλθε η κεφαλιά του Πολωνού στο 27’, για να ανοίξει τον δρόμο για τη νίκη.

Μέχρι το 35’ ο Παναιτωλικός δεν είχε καμία τελική προσπάθεια, αλλά πρόλαβε να κάνει τρεις μέχρι το 41’, στο πιο κακό διάστημα του ΠΑΟΚ στο ματς. Πάντως, την πιο μεγάλη ευκαιρία την είχαν οι γηπεδούχοι, με τον Πέλκα να αστοχεί από καλή θέση στο 45’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει ψηλά, αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά, την ώρα που ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να έχει μπει σε διαδικασία συντήρησης δυνάμεων. Το ματς κρίθηκε στο 76’, με τον Μίσιτς να επιχειρεί σέντρα-σουτ από δεξιά, να αιφνιδιάζει τον Κεντ και να «γράφει» το 2-0.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάλσιο μείωσε σε 2-1, αλλά χρόνος για κάτι άλλο δεν υπήρχε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Αουγκούστο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (61’ Μίσιτς), Πέλκας (79’ Ζαμπά), Σφιντέρσκι (67’ Άκπομ).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Μαλής, Γιοβάνοβιτς, Λιάβας, Ντάλσιο, Λουσέρο (75’ Τσιγγάρας), Ντίας, Φυτόπουλος (46’ Μιμίτο), Ρομάν (68’ Ντουάρτε), Μπαΐροβιτς.