Με το δεξί ο Ηρακλής, 1-0 τον Ηρόδοτο

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε στο 9' με τον Περόνε και στη συνέχεια δεν κινδύνευσε στο Καυταντζόγλειο

27/10/2018 16:57

Με δεδομένο ότι κάθε πρεμιέρα κρύβει κινδύνους, η νίκη του Ηρακλή επί του Ηρόδοτου (έστω και) με 1-0 στο Καυταντζόγλειο, για την 1η αγωνιστική της Β' εθνικής, μόνο ως καλό νέο μπορεί να εκληφθεί.

Οι κυανόλευκοι, που σήμερα αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με πορτοκαλιές εμφανίσεις, βρήκαν νωρίς το γκολ και στη συνέχεια, ενώ δεν κινδύνευσαν από τους Κρητικούς, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν για ακόμη μεγαλύτερο σκορ.

Αφού προειδοποίησε με το άστοχο πλασέ του Περόνε στο 3’, ο Ηρακλής βρήκε δίχτυα με τον Αργεντινό στο 9’. Από κάθετη πάσα του Κλέιτον ο Ντούνης σέντραρε από δεξιά και ο Περόνε με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ του ακυρώθηκαν και δύο γκολ (32’ Ζιαμπάρης, 37’ Περόνε).

Ορεξάτος μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής, που έχασε μεγάλη ευκαιρία με την άστοχη κεφαλιά του Χασομέρη στο 47’. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έψαξε το δεύτερο γκολ, καθώς παρότι ήλεγχε το ρυθμό του ματς, το 1-0 ήταν εύθραυστο σκορ.

Όσο περνούσε η ώρα, ο Ηρακλής πρόσεχε περισσότερο τα νώτα του και κράτησε τη νίκη, με τον προβληματισμό να έγκειται στην αδυναμία της ομάδας να τελειώσει τις φάσεις που δημιούργησε.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Κούσας, Ζιαμπάρης, Μουμίν, Παναγιωτούδης (69’ Μενδρινός), Πασάς, Ντούνης (85’ Τάι), Χασομέρης (61’ Ρόβας), Περόνε, Κλέιτον.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κουράκης, Μπάμπης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Κανδηλάκης, Φραγκουλάκης, Κασαπάκης (77’ Αμαραντίδης), Αυγενικού (54’ Αργκιλέσι), Μωραΐτης, Κωνσταντινίδης, Σμυρλής (34’ Μασάδο).