Με το δεξί η Εθνική στα προκριματικά του EURO 2020

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα νίκησε με 2-0 μέσα στο Λίχτενσταϊν και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στον δέκατο όμιλο

23/03/2019 23:35

Τηλέμαχος Φασούλας

Με επιτυχία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του EURO 2020 η Εθνική Ελλάδας, η οποία, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε με 2-0 του Λίχτενσταϊν στο Βαντούζ για τον 10ο όμιλο.

Το ματς ξεκίνησε με την Εθνική μας να διατηρεί, όπως αναμενόταν, την πρωτοβουλία και τον έλεγχο των κινήσεων. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν ο Μήτρογλου έκανε ένα όμορφο σουτ με το αριστερό, με τον Μπίχελ, όμως, να διώχνει με γροθιές. Ο Έλληνας επιθετικός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη γάμπα και στο 23' αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι, για να μπει στη θέση του ο Τάσος Δώνης.

Στο 34' ο Σάμαρης μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε δε βρήκε στόχο, ενώ η κεφαλιά του Μασούρα στο 43' ήταν αδύναμη και καθόλου απειλητική. Το γκολ μπορεί να άργησε, αλλά ήρθε στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου (45+1'), με τον Κουρμπέλη να βγάζει εκπληκτική μπαλιά από το κέντρο του γηπέδου στην πλάτη της άμυνας του Λίχτενσταϊν, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Φορτούνης με όμορφο σουτ στην κίνηση, για να γράψει το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος οι διεθνείς μας συνέχισαν να είναι κινητικοί, με το σουτ του Μασούρα να καταλήγει στα χέρια του Μπίχελ στο 56', ενώ δύο λεπτά αργότερα το αντίστοιχο του Σάμαρη αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα του Λίχτενσταϊν. Η πίεση της ελληνικής πλευράς εντάθηκε, με το δεύτερο τέρμα να μοιάζει θέμα χρόνου, καθώς οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Και έτσι ακριβώς έγινε, μιας και στο 80' ο Δώνης κατέβασε άψογα την υπέροχη μπαλιά του Μασούρα και "κεραυνοβόλησε" τον Μπίχελ για το τελικό 2-0, για να σφραγίσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς και να διαλύσει τις όποιες τυχόν αμφιβολίες.

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ: Μπ. Μπίχελ, Βόλφινγκερ, Κάουφμαν, Ρέχσταϊνερ, Γκέπελ, Χάσλερ (86' Φρικ), Μ. Μπίχελ (67' Ζέλε), Βίζερ, Πολβερίνο, Σαλάνοβιτς, Γκίμπσερ (76' Γιλντίζ).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Κούτρης, Σιόβας, Κουρμπέλης, Μπακάκης, Ζέκα, Σάμαρης, Φορτούνης (83' Κουλούρης), Μπακασέτας (71' Κολοβός), Μασούρας, Μήτρογλου (23' Δώνης).