Με σβηστές μηχανές ο ΠΑΟΚ 2-1 τον Παναιτωλικό (video)

Στο 63’ και το 66’ τα γκολ των γηπεδούχων, στο 71’ μείωσαν οι Αγρινιώτες

11/11/2018 19:09

Ούτε κόντρα στον Παναιτωλικό έπεισε με την απόδοσή του ο ΠΑΟΚ, αλλά όσο η ομάδα νικάει και επελαύνει προς τον τίτλο, αυτό καθόλου δεν ενοχλεί τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Ο Δικέφαλος επικράτησε με 2-1 επί του Παναιτωλικού στην Τούμπα και μετράει εννέα νίκες σε δέκα αγώνες στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Με τους Κίτσιου και Τόσκα να αντικαθιστούν τον τιμωρημένο Λέο Μάτος και τον τραυματία Βιεϊρίνια, αντίστοιχα, ο ΠΑΟΚ έψαξε από το ξεκίνημα το γκολ και έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 15’, όταν ο Κυριακίδης έσωσε τον Παναιτωλικό σε καρφωτή κεφαλιά του Πέλκα. Νέα κεφαλιά του Πέλκα πέρασε άουτ στο 28’, ο Σάκχοφ δεν βρήκε στόχο στο 36’ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο να μη βρίσκει πολλούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία.

Στο 49’ ο Μπίσεσβαρ απέτυχε να «κρεμάσει» τον Κυριακίδη, ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ξεμένει από ιδέες, αλλά μέσα σε ελάχιστα λεπτά, από το 63’ μέχρι το 66’, το σκορ είχε ήδη γίνει 2-0. Στην πρώτη περίπτωση εκτελεστής ήταν ο Πρίγιοβιτς, με τη μπάλα να αλλάζει πορεία βρίσκοντας στην πλάτη του Μαρινάκη και στη δεύτερη Κυριακίδης και δοκάρι σταμάτησαν το σουτ του Σάκχοφ, αλλά ο επερχόμενος Άκπομ χρίστηκε σκόρερ.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήλθε στο 71’ με τον Καμαρά να εκθέτει την άμυνα του ΠΑΟΚ και να μειώνει σε 2-1. Το ματς έγινε ενδιαφέρον, ενώ ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε να αντικαταστήσει στο 84’ τον τραυματία Κίτσιου με τον Χατσερίντι, στέλνοντας παράλληλα τον Κρέσπο στο δεξιό άκρο της άμυνας. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να επιτεθεί, αλλά δεν δημιούργησε καμία απειλή και ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε χωρίς απώλεια βαθμών τον αγώνα.

Ο διαιτητής Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σάκχοφ, Κίτσιου, Πέλκα, Μάζουρεκ και Μαρινάκη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου (84’ Χατσερίντι), Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Σάκχοφ (72’ Μαουρίτσιο), Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (56’ Άκπομ), Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Μάζουρεκ, Άργκους (85’ Λιάβας), Μαρινάκης, Μάλης, Λουσέρο, Ντίας, Γουίλιαν, Μανά (73’ Ρότσα), Καμαρά.