Μαρσέιγ - ΠΑΟΚ 2-1: Στην Τούμπα θα δώσει τον αγώνα της ιστορίας του (βίντεο)

Με στόφα μεγάλης ομάδας ο Δικέφαλος αντέδρασε στο 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, μείωσε γρήγορα και θα μπορούσε ακόμη και να φύγει αλώβητος από το "Βελοντρόμ"

08/04/2022 00:07

Νίκος Παππάς

Μπροστά σε μία τεράστια πρόκληση στέλνει τον ΠΑΟΚ η ήττα με 2-1 από τη Μαρσέιγ στο "Βελοντρόμ". Ο κακός στο πρώτο ημίχρονο Δικέφαλος έβγαλε στο χόρτο ψυχή και ποιότητα στο δεύτερο και στη ρεβάνς της Τούμπας θα έχει τις πιθανότητές του να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League.

Από το ξεκίνημα η Μαρσέιγ φανέρωσε τις προθέσεις δημιουργώντας προβλήματα με πρέσινγκ και γρήγορη ανάπτυξη του παιχνιδιού. Η ποικιλία κινήσεων των Γάλλων αποδιοργάνωσε τον ΠΑΟΚ, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με το σουτ του Ζέρσον στο 13'.

Τα νέα δεδομένα ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ να κυκλοφορήσει αυτός την μπάλα, αλλά οι Θεσσαλονικείς ήταν πλήρως ακίνδυνοι. Την ίδια ώρα, Λύρατζης και Βιεϊρίνια δεν έπαιρναν βοήθειες από Ζίβκοβιτς και Μπίσεσβαρ, οι Παγέτ και Ουντέρ έκαναν ό,τι ήθελαν και αφού ο ΠΑΟΚ γλίτωσε το δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις, ήλθε το τρομερό βολέ του Παγέτ στο τέλος του ημιχρόνου να διαμορφώσει το 2-0.

Η είσοδος του Ελ Καντουρί στο 46' (σε συνδυασμό με την οπισθοχώρηση του Αουγκούστο) απέδωσε αμέσως για τον ΠΑΟΚ, αφού το κλέψιμο του Αουγκούστο, η ασίστ του Ζίβκοβιτς και το σουτ του Μαροκινού στο 48' έβαλαν ξανά στο ματς τον ΠΑΟΚ, που έχασε τεράστια ευκαιρία ισοφάρισης με το χαμένο τετ-α-τετ του Άκπομ στο 58'.

Ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε σωστά την πίεση που άσκησαν οι Γάλλοι, ο Πασχαλάκης επενέβη όταν χρειάστηκε και το 2-1 αφήνει ορθάνοιχτους λογαριασμούς, με τη Μαρσέιγ να καλείται να έλθει στη Θεσσαλονίκη χωρίς τους Ζέρσον (αποβλήθηκε με δύο κίτρινες), Καμαρά, Ντιένγκ και... Σαμπάολι.

Εκτός από τους προαναφερθέντες, ο Πολωνός διαιτητής Σιμόν Μαρτσίνιακ τιμώρησε με κίτρινη κάρτα και τους Μπίσεσβαρ και Κούρτιτς.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Λιρόλα (63' Ρονζιέ), Σαλιμπά, Τσαλέτα-Τσαρ, Κολάσινατς (63' Καμαρά), Γκεντουζί, Γκιέγ, Ζέρσον, Ουντέρ, Μπακαμπού (46' Ντιένγκ), Παγέτ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας (46' Ελ Καντουρί), Κούρτιτς, Αουγκούστο, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75' Μιτρίτσα), Άκπομ (75' Τσόλακ).