Λύτρωση στο 96' για τον Ηρακλή

Με γκολ του Ζιαμπάρη στις καθυστερήσεις το 1-0 επί των Τρικάλων στο Καυταντζόγλειο, αποτέλεσμα που δίνει παράταση ζωής στους κυανόλευκους

17/04/2019 17:55

Απίστευτο θρίλερ εκτυλίχθηκε στο Καυταντζόγλειο, με τον Ηρακλή να έρχεται ενώπιον μίας καταδικαστικής ισοπαλίας με τα Τρίκαλα, αλλά να λυτρώνεται με γκολ του αρχηγού Νίκου Ζιαμπάρη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η νίκη με 1-0 δίνει ανάσα στην ομάδα, όμως ο κίνδυνος είναι πλέον και εξωαγωνιστικός.

Το ματς είχε ένταση και φάσεις, ενώ ο Μαρσέλο Τροΐζι χρησιμοποίησε για πρώτη φορά τον Μουνιόθ σε ρόλο αριστερού μπακ αντί του τιμωρημένου Βιτλή, ενώ έλειψε ξανά η φαντασία στο δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Από το 18’ μέχρι το 29’ χάθηκαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες, μία για τον Ηρακλή (επέμβαση του Ταΐρη σε σουτ του Ντούνη στο 20’) και δύο για τα Τρίκαλα (σουτ άουτ του Τριανταφυλλάκου στο 18’ και απόκρουση του Καχριμάν σε τετ-α-τετ με τον Καπό στο 29’), ενώ στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι κυανόλευκοι έφτασαν κοντά στο γκολ, όμως αρχικά ο Ταΐρης σταμάτησε την προσπάθεια του Ρόβα και στη συνέχεια ο Κωστούλας πλάσαρε άουτ.

Ο Ηρακλής ζήτησε δύο πέναλτι, σε χέρι του Ντόση στο 36’ και σε ανατροπή του Ντούνη στο 69’, αλλά δεν πήρε κανένα, ενώ στο 69’ ανακόπηκε με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Ρόβας.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Ηρακλής έπαιξε με τρεις φορ, αλλά το άγχος δεν του επέτρεψε να δημιουργήσει φάσεις. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κινδύνευσε να δεχτεί και γκολ, με τον Καχριμάν να ξανασώζει την ομάδα του σε τετ-α-τετ με τον Συμελίδη στο 87’. Τελικά, στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναγιωτούδης εκτέλεσε φάουλ και ο Ζιαμπάρης με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Καχριμάν, Κουτρομάνος (70’ Νιαμπούγιου), Ζιαμπάρης, Στάμου, Μουνιόθ, Παναγιωτούδης, Κωστούλας, Καθάριος (46’ Μπορίκο), Ντούνης, Ρόβας (80’ Τσίπρας), Περόνε.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Συριόπουλος, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος, Τσιμίκας (80’ Κούλπας), Συμελίδης, Καπός (91' Σισέ), Mαρκόφσκι (65’ Ιγιάνγκα).