Κυρίαρχος στο χωράφι ο ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος πέρασε από τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του "Γεντί Κουλέ" με 3-1 επί του ΟΦΗ

15/09/2018 20:17

Νίκος Παππάς

Ο ΠΑΟΚ επιβίωσε σε ένα ματς υψηλής δυσκολίας λόγω του κάκιστου αγωνιστικού χώρου και του γεγονότος ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε με 3-1 τον ΟΦΗ στο "Γεντί Κουλέ" για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας και ετοιμάζεται για μία πολύ δύσκολη εβδομάδα, που περιλαμβάνει τους αγώνες με την Τσέλσι και την ΑΕΚ στην Τούμπα.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ, που χθες έδωσε στον Νίκο Καρέλη ευκαιρία επιστροφής στη δράση, να διαμαρτύρεται ορθώς για μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Ζαμπά από τον Στρέζο στο 3’, με το πρώτο σημείο αναφοράς της αναμέτρησης να προκύπτει στο 21’. Ο Κάνιας έχασε το κοντρόλ, ο Βουό έκλεψε, τροφοδότησε τον Παπαστεριανό κι αυτός ανενόχλητος έφτασε μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής και με σουτ πέτυχε το 1-0.

Η στιγμιαία εναλλαγή θέσεων και η συνεργασία μεταξύ Ελ Καντουρί και Μπίσεσβαρ έφεραν τον Ολλανδό σε θέση βολής για το 1-1 στο 37’ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Λέο Μάτος με κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς στο 53' με το ωραίο σουτ του Ζαμπά. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Την κίτρινη κάρτα του διαιτητή Διαμαντόπουλου (Αρκαδίας) αντίκρισαν οι Σάσι, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Πλατέλλας, Λέο Ζαμπά, Λέο Μάτος και Βέρνμπλουμ.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κυριακίδης, Νάστος, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Σάσι (54' Πλατέλλας), Νέιρα (65' Κουτσιανικούλης), Ντίνας (54' Αραβίδης), Bουό.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Κρέσπο, βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίτσιο, Κάνιας (62' Βέρνμπλουμ), Μπίσεσβαρ (80' Σάκχοφ), Ελ Καντουρί, Λέο Ζαμπά (69' Ουάρντα), Καρέλης.