Κύπελλο: Ονειρικό ντεμπούτο Τάισον και ΠΑΟΚ για... τελικό (βίντεο)

Γκολ με το... καλησπέρα ο Βραζιλιάνος στη μεγάλη νίκη του Δικέφαλου με 2-0 επί του Παναθηναϊκού στην Τούμπα

18/01/2023 22:28

Μια ανάσα από την πρόκρισή του στον τελικό του κυπέλλου βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, που νίκησε με 2-0 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και θα πάει με τεράστιο προβάδισμα στη Λεωφόρο, για να αποκτήσει το πολύτιμο δικαίωμα να παίξει ημιτελικό με τον νικητή του ζευγαριού Λαμία - Απόλλων Παραλιμνίου.

Αν τα παραπάνω συνδυαστούν με το «εκρηκτικό» ντεμπούτο του Τάισον, που χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να βρει δίχτυα, αντιλαμβάνεται κανείς πως για τον Ράζβαν Λουτσέσκου και τους ποδοσφαιριστές του αυτή ήταν μία πάρα καλή και αποδοτική μέρα στη δουλειά.

Η ορμητικότητα του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έφερε φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να ανταποκριθεί στο πρέσινγκ του Δικέφαλου. Όμως, το «τριφύλλι» βρήκε τον τρόπο να δημιουργήσει παιχνίδι, αφού ο Γιοβάνοβιτς φόρτωσε τη δεξιά πλευρά, με τους Βαγιαννίδη και Παλάσιος να δημιουργούν προβλήματα στον Ράφα Σοάρες, με αποτέλεσμα οι δύο καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου να ανήκουν στον Παναθηναϊκό.

Στο 21' το τρομερό σουτ του Τσέριν έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι και στο 27' ο Κουλιεράκης έβαλε όση πίεση χρειαζόταν στον Κουρμπέλη, ώστε ο τελευταίος να μη σκοράρει προ κενής εστίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν... άλλη ιστορία. Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο γήπεδο με το μαχαίρι στα δόντια, πίεσε ψηλά και στο 52' ανάγκασε τον Βαγιαννίδη σε ολέθριο λάθος, με τον ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού να δίνει άθελά του ασίστ στον Τόμας, που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει σωστά για το 1-0.

Ο Λουτσέσκου... μυρίστηκε αίμα, φρέσκαρε την ομάδα του με Τάισον και Ολιβέιρα και οι δυο τους συνεργάστηκαν άψογα στο 72' για το 2-0, με τον Πορτογάλο να σερβίρει και τον Βραζιλιάνο να εκτελεί.

Ο Σλοβένος διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς «κιτρίνισε» τους Αουγκούστο, Νάρεϊ και Σένκεφελντ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (78' Βιεϊρίνια), Αουγκούστο (68' Σβαμπ), Ντάντας, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (84' Μπίσεσβαρ), Νάρεϊ (69' Τάισον), Τόμας (69' Ολιβέιρα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (82' Καμπετσής), Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Πέρεθ, Κουρμπέλης (46' Τσοκάι), Τσέριν, Παλάσιος (82' Κώτσιρας), Μπερνάρντ (46' Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (70' Πούχατς).