Κύπελλο: Ο τερματοφύλακας Τζολάκης απέκλεισε μόνος του τον Άρη (βίντεο)

Ο 20χρονος γκολκίπερ του Ολυμπιακού τα έπιανε όλα, απέκρουσε μέχρι και πέναλτι στο «Κλ. Βικελίδης» και το γκολ του Ελ Αραμπί στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 1-0 υπέρ των ερυθρόλευκων

25/01/2023 21:44

Την προηγούμενη φορά ήταν το μοιραίο λάθος του Κουέστα, φέτος ένας άλλος τερματοφύλακας, ο Τζολάκης. Ο Άρης βίωσε ακόμα έναν απογοητευτικό αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδας χάνοντας με 1-0 από τον Ολυμπιακό στο «Κλ. Βικελίδης», σε ένα ματς όπου έπρεπε να διαχειριστεί τα πάμπολλα προβλήματά του.

Ο Άλαν Πάρντιου πόνταρε στην εμπειρία των ποδοσφαιριστών του, οι κιτρινόμαυροι πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν, όμως ο νεαρός τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε το ματς της ζωής του αποκρούοντας μέχρι και πέναλτι, για να στείλει την ομάδα του στα ημιτελικά, όπου θα παίξει με την ΑΕΚ.

Οι πολλές απουσίες του Άρη ανάγκασαν τον Πάρντιου να καταφύγει σε πειραματισμούς, με δύο αριστερούς μπακ (δεξιά ο Μαζικού και στη θέση του ο Πίρσμαν) και τον Νταρίντα σε ρόλο δεξιού χαφ-εξτρέμ. Παρά ταύτα, οι κιτρινόμαυροι γέμισαν τη μεσαία γραμμή, κυριάρχησαν του Ολυμπιακού και εξαιτίας της εξαιρετικής εμφάνισης του Τζολάκη στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφεραν να βγάλουν με προβάδισμα το πρώτο ημίχρονο.

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πραγματοποίησε τρεις σωτήριες επεμβάσεις, δύο σε πλασέ του Γκρέι και μία σε μακρινό σουτ του Ετέμπο στα 43'' μετά την έναρξη του ματς, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε μόνο στη φάση του 26', όταν λίγο έλειψε ο Μαζικού να σημειώσει αυτογκόλ.

Ίδια ήταν η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον μέχρι το 70', όταν η κούραση των γηπεδούχων έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ανεβεί ψηλά. Στο μεσοδιάστημα, ο Τζολάκης είχε ήδη προλάβει να σταματήσει με τρομερή επέμβαση και τον Πίρσμαν.

Και στο 82' το ματς πήρε φωτιά. Ο Ντόι ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης τον Γκρέι, το πέναλτι υποδείχθηκε, ο στόπερ του Ολυμπιακού αποβλήθηκε και ο Άρης είχε μπροστά του μία τεράστια ευκαιρία. Όμως, ο εκπληκτικός Τζολάκης νίκησε και τον Γκρέι κρατώντας το 0-0.

Ο Άρης βγήκε μαζικά στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δεχτεί στο 88' γκολ στην κόντρα, με τον Σαμασέκου να τροφοδοτεί τον Ελ Αραμπί και τον Μαροκινό να πλασάρει σωστά για το 0-1.

Εκτός από την κόκκινη στο Ντόι, ο Ούγγρος διαιτητής Ίστβαν Βαντ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φαμπιάνο και Μπιέλ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Ετέμπο, Ιτούρμπε (80' Ματέο Γκαρσία), Μανού Γκαρθία (76' Πάλμα), Νταρίντα, Γκρέι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Βρουσάι, Εμβιλά, Σαμασέκου, Μπιέλ (86' Ραμόν), Βαλμπουενά (61' Χάμες Ροντρίγκες), Μασούρας (71' Γκάρι Ροντρίγκες / 86' Σισέ), Μπακαμπού (70' Ελ Αραμπί).