Κύπελλο: Ο προβληματικός ΠΑΟΚ νίκησε δύσκολα την ΑΕΛ με 3-1 και προκρίθηκε στους "8" (βίντεο)

Κακή η εμφάνιση του Δικέφαλου, που λυτρώθηκε από τα γκολ του Άκπομ στο τελευταίο δεκάλεπτο - Αποβλήθηκε με δύο κίτρινες ο Άγγλος επιθετικός

22/12/2021 18:56

Η πρόκριση του ΠΑΟΚ στα προημιτελικά του κυπέλλου ήταν η μόνη καλή είδηση που προέκυψε από τη ρεβάνς με την ΑΕΛ στην άδεια Τούμπα. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου προβλημάτισε πάρα πολύ με την εμφάνισή της, παρότι νίκησε με 3-1 και προκρίθηκε χάρη στα γκολ του Άκπομ στο 82' και το 91'.

Στην αδυναμία του ΠΑΟΚ να δημιουργήσει φάσεις στο πρώτο ημίχρονο τη λύση έδωσε το αυτογκόλ του Γκοτζαμανίδη στο 23'. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε αφελώς το ματς και έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΛ να αξιοποιήσει τις κάκιστες επιστροφές του στην άμυνα.

Ο Όγκμποε νικήθηκε από τον Ζίβκοβιτς σε τετ-α-τετ στο 56', αλλά στο 62' ο ίδιος παίκτης νίκησε στον αέρα τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και ισοφάρισε σε 1-1. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μέτρησε με χρήση VAR.

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε τα πολύ χειρότερα στο 68' με τον Όγκμποε να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι και λυτρώθηκε με την κεφαλιά του Άκπομ στο 82'. Ο Άγγλος διαμόρφωσε το 3-1 με τρομερό σουτ στις καθυστερήσεις, αλλά έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα έβγαλε τη φανέλα του για να πανηγυρίσει και αποβλήθηκε.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (85' Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67' Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77' Άκπομ), Αουγκούστο, Μούργκ (67' Μπίσεσβαρ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος, Αμπούντ, Θεολόγου, Γκοτζαμανίδης (86' Ταχάρ), Παπαγεωργίου, Γαρουφαλιάς (46' Ακούνια), Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γλυνός (86' Μαυριάς), Μπαντιμπανγκά, Όγκμποε.

* Τον ΠΑΟΚ ακολούθησαν στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός, η Αναγέννηση Καρδίτσας και ο Παναιτωλικός.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών, καθώς και το υπόλοιπο πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):