Κύπελλο: Ο ΠΑΟΚ απέκλεισε τον Παναθηναϊκό και πάει για τον έκτο τελικό τα τελευταία επτά χρόνια (βίντεο)

Με το πέναλτι του Ολιβέιρα στο 78' ο Δικέφαλος πήρε ισοπαλία με 1-1 και στα ημιτελικά, όπου προκρίθηκε για όγδοη συνεχόμενη φορά, είναι το σούπερ φαβορί με αντίπαλο τη Λαμία

26/01/2023 21:33

Η ρεβάνς κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο εξελίχθηκε σε «πόλεμο» και δεν είχε καμία σχέση με τον πρόσφατο αγώνα πρωταθλήματος, αλλά ακόμα κι έτσι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει αβρόχοις ποσί το ντέρμπι και να εξασφαλίσει για όγδοη διαδοχική χρονιά την πρόκρισή του στα ημιτελικά, όπου τον περιμένει η Λαμία.

Μετά το υπέρ του 2-0 στην Τούμπα, ο Δικέφαλος βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ολιβέιρα στο 78' πήρε μία «χρυσή» ισοπαλία με 1-1. Και με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας με τη Λαμία, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι το ατράνταχτο φαβορί για μία θέση στον τελικό, τον έκτο τα τελευταία επτά χρόνια, που βάσει προκήρυξης θα πρέπει να διεξαχθεί στο Πανθεσσαλικό του Βόλου.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έκανε μόνο μία αλλαγή στο βασικό σχήμα σε σχέση με το ματς της προηγούμενης Κυριακής, τον Ντάντας αντί του Σβαμπ στον άξονα, ενώ ξεκίνησε με τον Ζίβκοβιτς δεξιά, αφού στον τελευταίο αγώνα ο Νάρεϊ είχε πρόβλημα με τις επιστροφές του στην άμυνα.

Η ένταση ανέβηκε από το 3ο λεπτό με την «κοκορομαχία» μεταξύ Κουρμπέλη και Αουγκούστο, ενώ στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ δεν πήρε βοήθειες στο πρώτο ημίχρονο από Ντάντας και Αουγκούστο, την ώρα που λίγα μέτρα πιο ψηλά ο Ολιβέιρα κέρδιζε τη μία μετά την άλλη τις μάχες με τους αμυντικούς του «τριφυλλιού».

Η ισορροπία της αναμέτρησης διαταράχθηκε στο 18' με το σουτ του Τσέριν, που αιφνιδίασε τον Κοτάρσκι και το 1-0 έμεινε μέχρι την ανάπαυλα, παρά τις καλές στιγμές και των δύο ομάδων.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έγιναν και οι πρώτες αλλαγές, με τον Γιοβάνοβιτς να ποντάρει στον νεοαποκτηθέντα Μαντσίνι για να εντείνει την πίεση στους μπακ του ΠΑΟΚ (χάνοντας όμως ισχύ στον άξονα λόγω της αποχώρησης του Τσόκαϊ) και τον Λουτσέσκου να χρησιμοποιεί τον Σβαμπ αντί του εκνευρισμένου Αουγκούστο.

Στο 52' το γκολ του Νάρεϊ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση που επιβεβαιώθηκε από το VAR, ενώ στο 56' ο Φινλανδός διαιτητής Πέτρι Βίλιανεν χαρίστηκε στον Κουρμπέλη, που θα έπρεπε να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Γερμανό, ο οποίος έφευγε στην αντεπίθεση.

Ο Παναθηναϊκός απειλούσε με στατικές φάσεις, τις οποίες «γενναιόδωρα» έδινε ο ΠΑΟΚ, που από την πλευρά του έψαχνε με βαθιές μπαλιές τον Ολιβέιρα. Όμως, η άμεση προσαρμογή του Σβαμπ στις απαιτήσεις του ματς βοήθησε τον ΠΑΟΚ να ελέγξει καλύτερα την μπάλα και τον Ντάντας να γίνει πιο αποδοτικός, ενώ ο Αυστριακός ήταν αυτός που με την κεφαλιά του προκάλεσε την παράβαση του Τσέριν με το χέρι εντός περιοχής.

Ο διαιτητής είδε το ριπλέι, έδωσε πέναλτι και ο Ολιβέιρα ευστόχησε στο 78' για το 1-1, που ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλους.

Ο Βίλιανεν απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα (μέσω VAR) τον Τόμας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και «κιτρίνισε» τους Κουρμπέλη, Βαγιαννίδη, Σπόραρ, Σάρλια, Τσέριν, Ολιβέιρα, Αουγκούστο, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Κωνσταντέλια και Τάισον.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σάρλια, Κουρμπέλης (66' Σάντσεθ), Πούχατς (80' Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσόκαϊ (46' Μαντσίνι), Παλάσιος (80' Κλάινχαϊσλερ), Μπερνάρντ (66' Ιωαννίδης), Τσέριν, Σπόραρ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Ράφα Σοάρες (85' Βιεϊρίνια), Ντάντας, Αουγκούστο (46' Σβαμπ), Νάρεϊ (79' Τάισον), Κωνσταντέλιας (88' Μπίσεσβαρ), Αντρ. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (87' Τόμας).