Κύπελλο: Από την άσπρη βούλα στους "16" η ΑΕΛ (βίντεο)

Οι Θεσσαλοί νίκησαν στη "ρώσικη ρουλέτα" τον ΠΑΣ Γιάννινα

26/10/2021 20:26

Στους "16" του του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΛ, που μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, νίκησε με 3-1 στα πέναλτι τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Αλκαζάρ.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου καταγράφηκε η φάση που στιγμάτισε τον αγώνα, με τον διαιτητή Παπαπέτρου να καταλογίζει ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ αποβάλλοντας τον Γκαρντάφσκι και τον Μαυριά να ανοίγει το σκορ στο 52'.

Στο 60' ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Περέα οριακά εκτός περιοχής, με τον Παπαπέτρου να δείχνει (ξανά λανθασμένα) το σημείο του πέναλτι. Ο Κάργας πήρε την ευθύνη της εκτέλεσης και με ψύχραιμο χτύπημα ισοφάρισε σε 1-1.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΛ ήταν πολύ πιο ψύχραιμοι από τα 11 μέτρα (τρεις στις τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις), την ώρα που οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα αστόχησαν τρεις φορές (οι Κάργας και Παντελάκης σούταραν πάνω από τα δοκάρια), με τον Κολομπίνο να σφραγίζει την πρόκριση των "βυσσινί" από την άσπρη βούλα.