Κύπελλο: Απίστευτη αυτοχειρία του Άρη και αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό (βίντεο)

Ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ Κουέστα στο 87' έδωσε την ευκαιρία στους ερυθρόλευκους να ισοφαρίσουν και με την ισοπαλία 1-1 να πάρουν το εισιτήριο για την τετράδα

04/03/2021 22:02

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης είχε την πρόκριση στα χέρια του, αλλά ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακά του, Χουλιάν Κουέστα (87'), έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 1-1 και να πάρει την πρόκριση (που δεν άξιζε) στα ημιτελικά του κυπέλλου, καθώς είχε νικήσει 2-1 στο πρώτο ματς.

Σε μία ανύποπτη φάση, ο γκολκίπερ των κιτρινόμαυρων άφησε την μπάλα να κυλήσει μπροστά στα πόδια του για να κάνει το βολέ. Δεν αντιλήφθηκε όμως τον Μπουχαλάκη, που κινήθηκε στα νώτα του, έκλεψε την μπάλα και σκόραρε σε κενή εστία!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν καταγραφεί δύο σημαντικές ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος με τον Κάιπερς στο 8', ενώ ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Άρη να φτάσει κοντά στο γκολ με τον Σάσα.

Η συνέχεια της αναμέτρησης δεν ήταν πάντως ανάλογη. Οι δύο ομάδες πάτησαν φρένο και το ματς απέκτησε έναν σχεδόν υποτονικό χαρακτήρα, αφού προτεραιότητα αμφοτέρων ήταν να μη δεχτούν γκολ. Το 0-0 παρέμεινε λοιπόν έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν, αφού στο 49' ο Μπερτόγλιο κέρδισε πέναλτι από τον Ανδρούτσο. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε εύστοχα, έκανε το 1-0 και ο Άρης έφτασε σε σκορ πρόκρισης. Ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική, αφού ο χρόνος κυλούσε πλέον εναντίον του. Οι κιτρινόμαυροι οπισθοχώρησαν, δίνοντας χώρο στην ομάδα του Μαρτίνς και περίμεναν την κατάλληλη ευκαιρία να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Οι παίκτες του Μάντζιου διαχειρίστηκαν με ψυχραιμία το προβάδισμά τους (στα τελευταία λεπτά ο Άρης έπαιξε με τρία στόπερ, αφού ο Μπεναλουάν αντικατέστησε τον Γκάμα) αλλά το απίθανο λάθος του Κουέστα τούς καταδίκασε σε έναν άδικο αποκλεισμό...

Ο Φινλανδός ρέφερι Γκεστράνιους έδειξε κίτρινη κάρτα στους Ανδρούτσο, Τζέγκο, Σούντγκρεν.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο (68' Μπρούνο), Μπρούνο Γκάμα (85' Μπεναλουάν), Μαντσίνι (75' Σίλβα), Μάνος (75' Κάτσε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα (77' Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (65'), Ραντζέλοβιτς (65' Φορτούνης), Μασούρας (65' Μπρούμα), Κάιπερς (77' Έλ Αραμπί), Χασάν.