Κρίμα κι άδικο για τον ΠΑΟΚ (videos)

Ο Άγιαξ πήρε… τρία πέναλτι απέναντι στον εξαιρετικό Δικέφαλο, που ηττήθηκε με 3-2 κι έμεινε εκτός πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ

13/08/2019 23:29

Το πλάνο του ΠΑΟΚ λειτούργησε πολύ καλά στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», ο Δικέφαλος προηγήθηκε επί του Άγιαξ, αλλά στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Άγγλος διαιτητής Κρεγκ Πόουσον, που έδωσε τρία πέναλτι στους Ολλανδούς. Ο «Αίαντας» νίκησε με 3-2, πήρε αυτός την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και ο ΠΑΟΚ έμεινε ξανά με το παράπονο ότι δεν θα δώσει το παρών στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, παρότι στο Άμστερνταμ έδειξε ότι θα μπορούσε να σταθεί εξαιρετικά.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης φανέρωσε γρήγορα τις προθέσεις της στο πρώτο ημίχρονο. Με επτά από τους ένδεκα ποδοσφαιριστές προσηλωμένους στα αμυντικά τους καθήκοντα, η τριάδα των Πέλκα, Μπίσεσβαρ και Άκπομ προκάλεσε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, χωρίς μάλιστα να παίρνει πολλές βοήθειες από τον Ζαμπά.

Ο Πασχαλάκης χρειάστηκε να επέμβει στην επέλαση του Φαν ντε Μπέεκ από αριστερά στο 7’, όπως και στο τετ-α-τετ με τον ίδιο παίκτη τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 13’ ο Άκπομ ξόδεψε πολύ μεγάλη ευκαιρία σουτάροντας ψηλά άουτ, μετά την κούρσα και την ασίστ του Ζαμπά, στο 20’ ο Πέλκας απείλησε με μακρινό σουτ και στο 23’ ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Μπίσεσβαρ υποδέχτηκε τη μπάλα εκτός μεγάλης περιοχής, «ζύγισε» το σουτ και με εξωτερικό φάλτσο την έστειλε στα δίχτυα του Ονανά.

Από κει πέρα ο Δικέφαλος αμύνθηκε μαζικά, αλλά στο 30’ ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι σε άτσαλο μαρκάρισμα του Ελ Καντουρί στον Νέρες. Όμως, ο Πασχαλάκης νίκησε τον Τάντιτς και κράτησε το 0-1. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ επενέβη και στο σουτ του Ταλιαφίκο στο 38’, αλλά στο 42’ ο Άγιαξ κέρδισε νέο πέναλτι σε χέρι του Μπίσεσβαρ και αυτήν τη φορά ο Τάντιτς ήταν εύστοχος για το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άγιαξ ξανά στην επίθεση και τον Πασχαλάκη να λέει «όχι» στη σέντρα-σουτ του Ζιγιές στο 47’, με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τη μεγάλη ευκαιρία του Πέλκα στο 53’, όταν από το γύρισμα του Μπίσεσβαρ ο διεθνής μεσοεπιθετικός δεν βρήκε τη μπάλα προ κενής εστίας.

Το μεγάλο ποσοστό κατοχής της μπάλας από τον Άγιαξ έδωσε στον ΠΑΟΚ τις ευκαιρίες για να «χτυπήσει» στην κόντρα, αφού όσο οι συμπαίκτες τους αμύνονταν, οι Άκπομ, Ζαμπά, Πέλκας και Μπίσεσβαρ καιροφυλακτούσαν στη μεσαία γραμμή. Ωστόσο, τα λάθη στις τελικές πάσες δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να ξαναπάρει το προβάδισμα.

Το λάθος του Γιαννούλη στο 61’ δεν στοίχισε, μιας και ο Νέρες σούταρε άουτ, ενώ η είσοδος του Σφιντέρσκι αντί του Πέλκα έφερε ακόμη έναν «καθαρό» φορ στην επίθεση. Στο 67’ ο Πασχαλάκης σταμάτησε και τον Μαρτίνες και στο τελευταίο τέταρτο η υποχρέωση του ΠΑΟΚ να βρει ακόμη ένα γκολ τον ανάγκασε να ανεβεί πιο ψηλά στο γήπεδο.

Η νόσος των στημένων φάσεων επανεμφανίστηκε στο 79’ για τον ΠΑΟΚ, αφού μετά την εκτέλεση κόρνερ, ο Ταλιαφίκο πήδηξε ανενόχλητος και με κεφαλιά πέτυχε το 2-1.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μίσιτς επιστράτευσε τον Μίσιτς αντί του Εσίτι, ώστε ο ΠΑΟΚ να πιέσει για την ισοφάριση, όμως ο Πόουσον έδωσε και τρίτο πέναλτι στον Άγιαξ στο 83’, ο Τάντιτς εκτέλεσε εύστοχα και η κατάσταση έγινε μη αναστρέψιμη, αφού το γκολ του Μπίσεσβαρ στο 93’, μετά το δοκάρι του Άκπομ, ήλθε αργά.

Ο Πόουσον έδειξε κίτρινη κάρτα στους Φέλτμαν, Ντεστ, Πέλκα, Ελ Καντουρί, Πασχαλάκη, Γιαννούλη και Μάτος, όπως και στους Λημνιό και Κρέσπο για τις έντονες διαμαρτυρίες τους μετά τη λήξη του ματς.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μαρίν (46’ Ντεστ), Μπλιντ, Ζιγιές, Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Νέρες (78’ Χούντελααρ), Τάντιτς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (82’ Μίσιτς), Ελ Καντουρί, Ζαμπά (71’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.