Κολύμβηση: Έβδομη στην Ευρώπη η Δράκου, φουλ για μετάλλιο ο Χρήστου (βίντεο)

Προκρίσεις σε τελικούς και για Μάρκο και Ντουντουνάκη

14/08/2022 19:40

Φωτ. αρχείου

Την έβδομη θέση των 50μ. ύπτιο κατέλαβε η Νόρα Δράκου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης. Η 30χρονη πρωταθλήτρια, στην τρίτη συμμετοχή της σε τελικό του αγωνίσματος, κολύμπησε σε 28.11, που είναι και η καλύτερη επίδοση που σημείωσε στις τρεις κούρσες της στη διοργάνωση (προκριματικό, ημιτελικό, τελικό).

Πλώρη για μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο έβαλε ο Απόστολος Χρήστου. Ο Έλληνας κολυμβητής, που έτσι κι αλλιώς έχει τον καλύτερο χρόνο στο αγώνισμα ανάμεσα στους συμμετέχοντες, κολύμπησε στον ημιτελικό σε 24.48 και προκρίθηκε στον αυριανό (15/8, 20:24) τελικό με την κορυφαία επίδοση. Εφόσον καταφέρει να πετύχει ανάλογο χρόνο αύριο, ο μόνος που είναι σε θέση να τον απειλήσει είναι ο Ιταλός Τόμας Τσεκόν, ο οποίος στον ημιτελικό έκανε 24.65 και πέρασε δεύτερος.

Τη σημαντικότερη διάκριση της καριέρας του πανηγύρισε ο Δημήτρης Μάρκος παίρνοντας την πρόκριση για τον αυριανό (15/8, 19:06) τελικό των 200μ. ελεύθερο. Ο 21χρονος αθλητής του ΝΟ Καλαμακίου σημείωσε ατομικό ρεκόρ (1.47.12), τερμάτισε πέμπτος στην πρώτη ημιτελική σειρά, κατετάγη όγδοος στο σύνολο και εξασφάλισε τη συμμετοχή σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Παρούσα στον τελικό των 100μ. πεταλούδα για τέταρτη συνεχόμενη διοργάνωση θα είναι η Άννα Ντουντουνάκη. Η κάτοχος του τίτλου κατέλαβε την έβδομη θέση των ημιτελικών με 58.48 και αύριο (15/8, 19:00) θα βρίσκεται στην εκκίνηση του τελικού επιδιώκοντας μία καλύτερη κούρσα και ένα όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα.