Κολύμβηση: Έτσι έγραψε ιστορία ο Παπαστάμος (videos)

Τα πλάνα από τον εκπληκτικό αγώνα του αθλητή του ΝΟ Χανίων, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα μικτή ατομική στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων καταρρίπτοντας και το παγκόσμιο ρεκόρ

25/08/2019 13:45

Ο Απόστολος Παπαστάμος έγραψε ιστορία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων της Βουδαπέστης, όπου όχι μόνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μέτρα μικτή ατομική, αλλά κατέρριψε τόσο το παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων, όσο και το πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών με 4:11.93.

Την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα ανήκε μέχρι χθες στον Γιάννη Δρυμωνάκο, που στις 27 Μαΐου 2012 είχε σημειώσει χρόνο 4:14.41. Όσο για τον Παπαστάμο, μέσα σε δύο χρόνια κατέβασε τους χρόνους του κατά δέκα δευτερόλεπτα, αφού το 2017 το ατομικό του ρεκόρ ήταν 4:21.89.

Τον 18χρονο αθλητή συνεχάρη με τηλεγράφημά του και ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος: "Θερμά συγχαρητήρια για την επιβλητική παγκόσμια επιτυχία σας, τόσο σ’ επίπεδο μεταλλίων όσο και σ’ επίπεδο επιδόσεων. Επιτυχία, η οποία δίνει και ένα κορυφαίο παράδειγμα στην γενιά σας. Το μέλλον είναι μπροστά σας και σας ανήκει".

Παρακολουθήστε την κούρσα του Έλληνα πρωταθλητή και τη στιγμή της απονομής του χρυσού μεταλλίου