Ήττα του Ηρακλή με 1-0 στην Κέρκυρα (video)

Με γκολ του πρώην κυανόλευκου Σιατραβάνη στο 68'

04/11/2018 17:05

Ο Ηρακλής έψαξε στην Κέρκυρα το φάρμακο που θα του έδιωχνε την κατάθλιψη από τη συντριβή στο κύπελλο, αλλά οι Φαίακες τον κέρασαν φαρμάκι. Σε ματς όπου κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι κυανόλευκοι έχασαν με 1-0 και δείχνουν να εισέρχονται από νωρίς σε περίοδο κρίσης.

Από εκτελέσεις κόρνερ δημιουργήθηκαν οι πρώτες καλές ευκαιρίες των δύο ομάδων, με τις προσπάθειες των Πασά (4’) και Τουράμ (10’) να περνούν χωρίς αποτέλεσμα. Στο 41’ ο Χασομέρης από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Παναγιωτούδη.

Στο 54’ ο Αλέκος Βοσνιάδης έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο αντικαθιστώντας τον Μενδρινό με τον Περόνε και στέλνοντας στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής τον Χασομέρη. Ο Αργεντινός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 60’, με την κεφαλιά του να περνάει λίγο άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τουράμ απέτυχε να απειλήσει με βολ πλανέ από καλή θέση.

Η ζημιά για τον Ηρακλή έγινε στο 68’, με τον Σιατραβάνη να κάνει… βόλτα μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής και με εξαιρετικό πλασέ να σκοράρει εις βάρος της πρώην ομάδας του.

Η είσοδος του Τάι αντί του Παναγιωτούδη έδωσε περισσότερη επιθετικότητα στον Ηρακλή, αλλά πλην του Κλέιτον, κανείς άλλος δεν έδειχνε να ξέρει τι να κάνει με τη μπάλα. Στο 88’ ο Βραζιλιάνος έβγαλε τον Ρόβα σε πλεονεκτική θέση, όμως ο φορ του Ηρακλή δεν βρήκε εστία.

Το ματς ολοκληρώθηκε με κωμικοτραγικές σκηνές, αφού το ιατρικό τιμ των γηπεδούχων εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο για να παράσχει τις βοήθειες σε τραυματία ποδοσφαιριστή, χωρίς ο διαιτητής να έχει διακόψει τη ροή του παιχνιδιού.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Ιωάννου, Κούρος, Νίκιτς (63’ Κόντος), Κρητικός, Ζορμπάς (92’ Κρητικός), Σιατραβάνης (85’ Βέρτζος), Βίλα, Τουράμ.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Ζιαμπάρης, Κούσας, Μουμίν, Παναγιωτούδης (71’ Τάι), Πασάς, Ντούνης, Μενδρινός (54’ Περόνε), Κλέιτον, Χασομέρης (80’ Ρόβας).