Ήταν δύσκολο, έγινε δυσκολότερο για τον ΠΑΟΚ (video)

Το 2-2 με τον Άγιαξ στην Τούμπα αναγκάζει τον Δικέφαλο να ψάξει μόνο νίκη στη ρεβάνς του Άμστερνταμ

06/08/2019 21:53

Ο θαρραλέος ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου ήταν παθητικός στο δεύτερο και το 2-2 με τον Άγιαξ είναι μεν τίμιο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, αλλά συγχρόνως αναγκάζει τον Δικέφαλο να πάει στη ρεβάνς της «Άμστερνταμ Αρίνα» με μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να περιμένει πίσω από τη σέντρα και τον Άγιαξ να κυκλοφορεί τη μπάλα με κυρίαρχη μορφή τον Μπλιντ. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών επανεμφανίστηκε το πρόβλημα του Δικέφαλου στις στημένες φάσεις, που τον ταλαιπωρεί ήδη από τα ματς της προετοιμασίας. Ο Ζιγιές εκτέλεσε φάουλ από τη δεξιά πλευρά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού ήλθε σε επαφή με το κεφάλι του Γιαννούλη.

Το γκολ ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να ανοίξει τις γραμμές του καθιστώντας ακόμη πιο επικίνδυνο τον Άγιαξ, με τον Ζιγιές να ταλαιπωρεί τον Γιαννούλη και να χάνει ευκαιρία στο 18’, όταν απέκρουσε ενστικτωδώς ο Πασχαλάκης.

Στην πρώτη φάση που οι γηπεδούχοι πήραν σωστές αποφάσεις σε κόντρα επίθεση, με τον Μπλιντ να μη μπορεί να ακολουθήσει τη φάση, ήλθε και το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Γιαννούλη, αυτός «έκοψε» τη μπάλα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής και ο Άκπομ με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 1-1.

Πριν καν συνέλθει ο Άγιαξ, ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 39’. Εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ, καρφωτή κεφαλιά του Λέο Μάτος και 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, αφού Άκπομ (40’) και Πέλκας (42’) λίγο έλειψε να σκοράρουν ξανά.

Ζητούμενα για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο 45λεπτο ήταν να διαχειριστεί το προβάδισμά του, να αμυνθεί σωστά, να παίξει με τον χρόνο και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στην κόντρα. Ωστόσο, ο Άγιαξ πάτησε τη μπάλα κάτω και θύμισε κάτι από την περσινή ομάδα, που έφτασε λίγο πριν τον τελικό της διοργάνωσης.

Αφού γλίτωσε την ισοφάριση σε μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Ζιγιές στο 50’, ο ΠΑΟΚ στάθηκε άτυχος στο 57’, με τον Βαρέλα να προσπαθεί να απομακρύνει, τη μπάλα να κοντράρει στον Χούντελααρ και να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2.

Στο 65’ η είσοδος του Λημνιού αντί του Πέλκα έφερε τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον Άκπομ και στο 72’ ο Αουγκούστο αντικατέστησε τον Ολλανδό, με τη διάταξη να γυρνάει σε 4-3-3, ώστε να ανακοπεί η συντριπτική υπεροχή του Άγιαξ στην κατοχή της μπάλας και να μπλοκαριστούν οι διάδρομοι προς την εστία του Πασχαλάκη.

Ο διεθνής τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του σε εξ επαφής προβολή του Χούντελααρ στο 80’, η ομάδα του Φερέιρα συνέχισε να περιορίζεται στα ανασταλτικά της καθήκοντα και κράτησε το 2-2.

Ο Σλοβένος διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λέο Μάτος και Μαζραουί.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (72' Αουγκούστο), Λέο Ζαμπά (79’ Στοχ), Πέλκας (65’ Λημνιός), Άκπομ.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Βέλτμαν, Σχουρς, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μαζραουί (82’ Μαρίν), Μπλιντ, Φαν ντε Μπέεκ, Ζιγιές (82’ Νέρες), Τάντιτς, Ντόλμπεργκ (33’ Χούντελααρ).