Ιταλία - Αυστρία 2-1: Οι "ρεζέρβες" την έστειλαν στην οκτάδα (βίντεο)

Το ματς στο Γουέμπλεϊ κρίθηκε στην παράταση, όπου τα γκολ των Κιέζα και Πεσίνα διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα

27/06/2021 00:41

Εκτός από ποιότητα, η Ιταλία διαθέτει και επαρκή ποσότητα ποδοσφαιριστών που μπορούν να κάνουν τη διαφορά κι αυτό αποδείχθηκε περίτρανα στο Γουέμπλεϊ. Το νοκ άουτ ματς με την Αυστρία για τους "16" του EURO οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί η "σκουάντρα ατζούρα" βρήκε γκολ από τις "ρεζέρβες" Κιέζα και Πεσίνα, για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ντέρμπι μεταξύ Βελγίου και Πορτογαλίας (27/6, 22:00).

Η επιλογή του Μαντσίνι να ξεκινήσει τον Βεράτι και να αφήσει στον πάγκο τον Λοκατέλι, δυσχέρανε τη μεσοεπιθετική λειτουργία των "ατζούρι", που στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά είχαν να επιδείξουν μόνο το δοκάρι του Ιμόμπιλε στο 32', παρότι "έπνιξαν" τους Αυστριακούς με το πρέσινγκ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αυστριακοί ισορρόπησαν το ματς και μάλιστα στάθηκαν άτυχοι, αφού με χρήση VAR ακυρώθηκε γκολ του Αρναούτοβιτς στο 75'.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί "καθάρισαν" δύο αναπληρωματικοί. Στο 95' ο Κιέζα και στο 105' ο Πεσίνα έδωσαν "καθαρό" προβάδισμα στην Ιταλία, με τον Κάλαϊτζιτς απλά να μειώνει σε 2-1 στο 114'. Πάντως, ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα είχε προλάβει να διατηρήσει την εστία του απαραβίαστη για 1.169 αγωνιστικά λεπτά και να καταρρίψει το ρεκόρ του Ντίνο Τζοφ από την περίοδο 1972-74 (1.143 λεπτά).

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα (67' Πεσίνα), Ζορζίνιο, Βεράτι (67' Λοκατέλι), Μπεράρντι (84' Κιέζα), Ινσίνιε (108' Κριστάντε), Ιμόμπιλε (84' Μπελότι).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Μπάχμαν, Λάιμερ (114' Ιλσάνκερ), Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ, Αλάμπα, Λάινερ (114' Τρίμελ), Γκρίλιτς (106' Σάουμπ), Σλάγκερ (106' Γκρέγκοριτς), Μπάουγκαρτνερ (90' Σεπφ), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς (97' Κάλαϊτζιτς).