Ιστορίες Μουντιάλ: Χέρια, πόδια και πτήσεις σαν τον Σούπερμαν

18/12/2022 10:25

Κώστας Μπλιάτκας

Το «χέρι του Θεού», τα πόδια ενός ανώτερου ποδοσφαιρικού Θεού, ακόμα και υποκριτικής αξίας «πτήσεις» σαν τον Σούπερμαν, όπως στη φωτογραφία που βλέπετε, ήταν το ρεπερτόριο του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα στο Μουντιάλ του 1986.

Η διοργάνωση αυτή στο Μεξικό, θεωρήθηκε από πολλούς ως το πιο θεαματικό Μουντιάλ όλων των εποχών.

Στο στιγμιότυπο αυτό του τελικού με την Δυτική Γερμανία (με σκορ 3-2 υπέρ της Αργεντινής) μαζί με τον θετικό και αρνητικό συνάμα Αργεντινό σταρ της διοργάνωσης, συμμετέχουν και οι Γερμανοί Καρλ-Χάιντς Φέρστερ (έτρεχε ματαίως να τον σταματήσει) και ο γκολκίπερ Τόνι Σουμάχερ.

Ο αγώνας έγινε στις 29 Ιουνίου του 1986, με το στάδιο «Azteca» της Πόλης του Μεξικού να είναι γεμάτο από από 115.000 φιλάθλους. Βραζιλιάνος ήταν ο διαιτητής, ο Ρομουάλντο Άρπι.

Η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε 2-0, αλλά οι πείσμονες Γερμανοί ισοφάρισαν σε 2-2 απειλώντας την Αργεντινή με μια δραματική επανάληψη του τελικού της Βέρνης 32 χρόνια πριν (1954, όταν η Ουγγαρία του Πούσκας είχε προηγηθεί με 2-0, αλλά οι Γερμανοί ήταν τελικά αυτοί που νίκησαν με 3-2 και πήραν το τρόπαιο).

Το 1986 όλα εξελίχθηκαν αλλιώς. Πολλοί είχαν αρχίσει να σκέφτονται την παράταση, όταν ο Μαραντόνα ξεκλείδωσε τη γερμανική άμυνα με μια φοβερή ασίστ και ο Χόρχε Μπουρουσάγα έγραψε το τελικό 3-2.

Για την ιστορία, η διακύμανση του σκορ ήταν η εξής:

23' Ζοσέ Λουίς Μπράουν 1-0, 55' Χόρχε Βαλντάνο 2-0, 74' Καρλ-Χάιντς Ρουμενίγκε 2-1, 80' Ρούντι Φέλερ 2-2, 83' Χόρχε Μπουρουσάγα 3-2.