Η Ολλανδία έδειξε στις ΗΠΑ τι πάει να πει... football (βίντεο)

Ο Ντούμφρις έκανε τη διαφορά με δύο ασίστ και ένα γκολ και οι «οράνιε» προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ θριαμβεύοντας με 3-1 επί των Αμερικανών

03/12/2022 18:57

Στο τέλος της ημέρας, δικαιώνεται αυτός που παίζει καλύτερο ποδόσφαιρο. Football και όχι soccer. Η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022, αφού ήταν πιο αποτελεσματική από τις ΗΠΑ και νίκησε με 3-1. Έτσι, περιμένει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από τον αγώνα της Αργεντινής με την Αυστραλία.

Οι Αμερικανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πούλισικ μόλις στο 3', αλλά η τακτική του Λουίς Φαν Χάαλ να «χτυπήσει» στην κόντρα απέδωσε από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ντενζέλ Ντούμφρις.

Ο Ολλανδός δεξιός μπακ δημιούργησε και τα δύο γκολ της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας ασίστ στον Ντεπάι στο 10' και στον Μπλιντ στο 45'+1'.

Οι Αμερικανοί ανέβηκαν πιο ψηλά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο. Μέχρι το 76', όταν με ένα απόλυτα τυχερό γκολ ο Ράιτ έβαλε ξανά στο ματς τις ΗΠΑ. Όμως, ο κορυφαίος του γηπέδου, ο Ντούμφρις, αποτελείωσε τους Αμερικανούς στο 81' αξιοποιώντας την όμορφη σέντρα του Μπλιντ.

Ο Βραζιλιάνος διαιτητής Γουίλτον Σαμπάιο έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κουπμάινερς και Ντε Γιονγκ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Άκε (93' Ντε Λιχτ), Ντούμφρις, Ντε Ρουν (46' Μπέργκβαϊν), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Κλάασεν (46' Κουπμάινερς), Χάκπο (93' Βέγκχορστ), Ντεπάι (82' Σίμονς).

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (75' Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον (92' Μόρις), ΜακΚένι (67' Ράιτ), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (67' Άαρονσον), Πούλισικ, Φερέιρα (46' Ρέινα).