Η μπάλα τιμώρησε την Εθνική Ελπίδων στην Τούμπα (video)

Η Ελλάδα τις ευκαιρίες, η Αυστρία το γκολ (0-1) στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την πρόκριση στο EURO 2019

16/11/2018 19:51

Παρά την υπεροχή της, η Εθνική Ελπίδων έχασε με 1-0 από την Αυστρία στην Τούμπα, στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2019. Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα ψάξει την ανατροπή στη ρεβάνς της Τρίτης.

Η πιο αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν το δοκάρι των Αυστριακών στο 36’, σε κόντρα της μπάλας πάνω στον Μπάουμγκαρτνερ μετά από διώξιμο του Τσιμίκα. Η Εθνική απάντησε στο 41’ με το σουτ του Γαλανόπουλου, που υποχρέωσε τον Σλάγκερ σε επέμβαση.

Η απόδοση της Εθνικής ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, όπου χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 49’ οι αμυνόμενοι σταμάτησαν το σουτ του Λημνιού, στο 63’ ο Σλάγκερ εξουδετέρωσε το πλασέ του Λάμπρου, κάτι που έκανε και σε προσπάθεια του Λημνιού τρία λεπτά αργότερα.

Διπλή ευκαιρία έχασε η Ελλάδα στο 74’, με την αντίπαλη άμυνα να σταματάει αρχικά το γύρισμα του Λημνιού και τον Κωτσόπουλο να αστοχεί μόνος του με κεφαλιά αμέσως μετά.

Οι Αυστριακοί τιμώρησαν την ελληνική αστοχία στο 84’. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιακούποβιτς έπιασε κεφαλιά και ο Πος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότσαρη για το 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΛΛΑΔΑ: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος, Καραχάλιος, Μπουζούκης (82’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (46’ Λάμπρου), Λημνιός, Ανδρούτσος (65’ Κωτσόπουλος).

ΑΥΣΤΡΙΑ: Σλάγκερ, Ίνγκολιτς, Πος, Λίνχαρτ, Ούλμαν, Ντάνσο (70’ Ν. Μπάουμγκαρτνερ), Λιούμπιτς, Κ. Μπάουμγκαρτνερ, Λόβριτς (92’ Κβάσινα), Βολφ, Γκρμπιτς (61’ Γιακούποβιτς).