Η γκάφα της χρονιάς στο ΝΒΑ (video)

Οι Νιου Ορλίνς Πέλικανς έχασαν από τους Φίνιξ Σανς, επειδή ξέχασαν ότι τους είχαν τελειώσει τα τάιμ άουτ

17/03/2019 11:55

Ανέκδοτο έγιναν τα ξημερώματα οι Νιου Ορλίνς Πέλικανς, που έχασαν τον εντός έδρας αγώνα με τους Φίνιξ Σανς για τον πιο απίθανο λόγο.

Στα 1,1’’ πριν το τέλος της παράτασης ο Τζος Τζάκσον ισοφάρισε με τρίποντο σε 136-136 για τους φιλοξενούμενους, με τον προπονητή των γηπεδούχων Άλβιν Τζέντρι να καλεί τάιμ άουτ. Ωστόσο, δεν είχε αυτό το δικαίωμα, αφού τα τάιμ άουτ είχαν εξαντληθεί για την ομάδα του.

Βάσει κανονισμών, οι Πέλικανς τιμωρήθηκαν με τεχνική ποινή. Ο Ντέβιν Μπούκερ ευστόχησε στη βολή, ο Τζος Τζάκσον πέτυχε ακόμη έναν πόντο μετά το φάουλ που του έγινε και οι «Ήλιοι» επικράτησαν τελικά με 138-136.