Η ανατροπή έμεινε στη μέση για τον Άρη (videos)

Οι κιτρινόμαυροι έστειλαν τη ρεβάνς με τη Μόλντε στην παράταση, αλλά το 3-1 με γκολ στο 105’ εξασφάλισε στους Νορβηγούς μία θέση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ

16/08/2019 00:16

Όσο κοντά βρέθηκε ο Άρης σε μία μυθική ανατροπή, άλλο τόσο μακριά έμεινε. Οι κιτρινόμαυροι έφεραν τη ρεβάνς με τη Μόλντε στα μέτρα τους, έστειλαν το ματς του «Κλ. Βικελίδης» στην παράταση «σβήνοντας» το 3-0 του πρώτου αγώνα, αλλά μία αδράνεια της άμυνας στο 105’ έδωσε στους Νορβηγούς την ευκαιρία να μειώσουν σε 3-1, μαζί και την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Η εικόνα του Άρη ήταν προβληματική στο ξεκίνημα, η Μόλντε έδειχνε πιο καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, αλλά το τρομερό γκολ του Ματίγια με εκτέλεση φάουλ στο 26’ τα άλλαξε όλα. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν στο θαύμα κι αφού γλίτωσαν την ισοφάριση με το δοκάρι του Έικρεμ στο 27’, έφτασαν στο 2-0 στο 38’, όιταν ο Φετφατζίδης «άδειασε» τους αντιπάλους του από δεξιά, σέρβιρε στον Δεληζήση κι αυτός με προβολή βρήκε δίχτυα. Μάλιστα, λίγο έλειψε ο Άρης να πετύχει και τρίτο γκολ στο 41’, αλλά ο Ντιγκινί σούταρε άουτ.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, την ώρα που η Μόλντε έδειχνε να έχει χάσει κάθε ίχνος πλάνου. Μέσα σε δύο λεπτά, 51’ και 52’, χάθηκαν ισάριθμες μεγάλες ευκαιρίες από Κόρχουτ και Ροζ, στο 64’ ο Μαρτίνες αντικατέστησε τον Λάρσον με σκοπό να δώσει ταχύτητα και δημιουργικότητα στην ομάδα του και στο 67’ ο Ντιγκινί έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0. Ωστόσο, ο ίδιος παίκτης εξιλεώθηκε στο 84’, όταν σκόραρε με κεφαλιά και έστειλε το ματς στην παράταση. Ενδιάμεσα, ο Παντελίδης είχε ρίξει στη μάχη τον Γιουνές αντί του Φετφατζίδη, με τον Άρη να γεμίζει πλέον την αντίπαλη περιοχή.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης οι Νορβηγοί έμοιαζαν σωματικά και ψυχολογικά αποκαμωμένοι, αλλά και ο Άρης είχε χάσει τη σπιρτάδα του. Οι αλλαγές του Παντελίδη, Τόνσο αντί Ιντέγε και (κυρίως) Μπάσα αντί Κόρχουτ, επέφεραν στιγμιαίο αποσυντονισμό των γηπεδούχων, που είδαν στο 105’ τον Μπολί να φεύγει από κανονική θέση καλυπτόμενος από τον Δεληζήση και με ψηλοκρεμαστό πλασέ να πετυχαίνει το καταδικαστικό για τον Άρη γκολ.

Με το χρόνο να είναι ουσιαστικά εχθρός του, ο Άρης με όσες δυνάμεις του απέμειναν προσπάθησε για ακόμη δύο γκολ. Είχε ευκαιρίες με τον Ροζ στο 111', τον Γιουνές στο 114’ και τον Δεληζήση στο 117', αλλά τα γκολ δεν ήλθαν ποτέ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (104’ Μπάσα), Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (78’ Γιουνές), Λάρσον (64’ Μαρτίνες), Ντιγκινί, Ιντέγε (102’ Τόνσο).

ΜΟΛΝΤΕ: Κράνιτς, Χάραλντσαϊντ, Μπιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάουγκεν (55’ Φόρεν), Άουρσνες, Χουσαΐν, Χέσταντ (99’ Κνούντζον), Έικρεμ (75’ Έλινγκσεν), Ομοϊχουάνφο (88’ Μπόι), Τζέιμς.