Η άμυνα πρόδωσε τον ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος δέχτηκε δύο "φτηνά" γκολ από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και παρά τη νίκη του με 3-2 στην Τούμπα, έμεινε εκτός ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ

29/08/2019 21:57

Νίκος Παππάς

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε τουλάχιστον δύο γκολ κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα, πέτυχε τρία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η κάκιστη αμυντική λειτουργία του έδωσε στους Σλοβάκους την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ παρά τη νίκη της ελληνικής ομάδας με 3-2.

Το 4-4-1-1 του Φερέιρα, με τους Μπίσεσβαρ και Πέλκα να αγωνίζονται ξανά μακριά από τις φυσικές τους θέσεις, δεν λειτούργησε από το ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ. Με εξαίρεση την κεφαλιά του Πέλκα, που εξουδετερώθηκε από τον Γκρέιφ στο 7’, ο Δικέφαλος δεν ήταν απειλητικός, παρότι κράτησε πολύ τη μπάλα στα πόδια του. Ωστόσο, η μονότονη ανάπτυξη από τα άκρα δεν προβλημάτισε τους Σλοβάκους, που στο 38’ προηγήθηκαν από το πουθενά, όταν ο Μεντβέντεφ με πολύ μακρινό σουτ βρήκε τον Πασχαλάκη εκτός θέσης για το 0-1. Νωρίτερα, στο 31’, ο Ντούγκλας Αουγκούστο είχε αντικαταστήσει τον Ελ Καντουρί, που αντιμετώπισε πρόβλημα.

Ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε ήδη από το 46’ τη γνώριμη αλλαγή του. Ο Σφιντέρσκι αντικατέστησε τον Πέλκα και μέσα σε δύο λεπτά ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς τούμπα. Στο 48’ ο Λημνιός με πανέμορφο τακουνάκι και στο 50’ ο Σφιντέρσκι με βολέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσαν το 2-1 και η ατμόσφαιρα του ματς έδειχνε πρόκριση του ΠΑΟΚ.

Ωστόσο, για ακόμη μία φορά εμφανίστηκε η αδυναμία των γηπεδούχων να ανταποκριθούν στις στημένες φάσεις των αντιπάλων. Έτσι, στο 62’ η άμυνα δεν απομάκρυνε τη μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, με αποτέλεσμα ο αμαρκάριστος Ντε Μάρκο να ισοφαρίσει από κοντά σε 2-2.

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού εξελίχθηκε όπως θα περίμενε κανείς, με τον ΠΑΟΚ να πιέζει διαρκώς με σέντρες και τη Σλόβαν να αμύνεται μαζικά, αλλά να έχει και πολύ μεγάλη ευκαιρία σε ακόμη μία στημένη φάση στο 67’, με τον Μποζίκοφ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Το ματς απέκτησε ξανά ζωή στο 87’ με το βολέ του Γιαννούλη για το 3-2, ο Άκπομ έχασε καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις και το γκολ της πρόκρισης δεν ήλθε ποτέ.

Ο Σουηδός διαιτητής Αντρέας Έκμπεργκ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λημνιό, Βαρέλα, Ντε Μάρκο, Ντε Καμπς, Γκράιθ και Μεντβέντεφ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (64’ Μίσιτς), Ελ Καντουρί (31’ Αουγκούστο), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (46’ Σφιντέρσκι), Άκπομ.

ΣΛΟΒΑΝ: Γκρέιφ, Ντε Καμπς, Ραρσάλα (78’ Ρουχότσκι), Σπόραρ, Ιμπραχίμ (68’ Νόνο), Αμπένα, Μεντβέντεφ, Χόλμαν (88’ Ρατάο), Μποζίκοφ, Μπάιριτς, Ντε Μάρκο.