Ντέρμπι διακόπηκε και στην Ελβετία (video)

Το Σιόν - Γκρασχόπερς δεν ολοκληρώθηκε ποτέ λόγω ρίψης καπνογόνων εντός γηπέδου από τους οπαδούς των φιλοξενούμενων

18/03/2019 15:11

Δεν έχει μόνον η χώρα μας, από ό,τι φαίνεται, την... τιμητική της όσον αφορά τις διακοπές ποδοσφαιρικών αγώνων λόγω επεισοδίων, καθώς και στην Ελβετία υπήρξε οριστική διακοπή του σαββατιάτικου ντέρμπι μεταξύ της Σιόν και της Γκρασχόπερς.

Η Γκρασχόπερς βρίσκεται σε εξαιρετικά δεινή θέση φέτος, όντας τελευταία στη βαθμολογία, γι' αυτό και επιθυμούσε διακαώς ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Σιόν προς διατήρηση των ελπίδων της για παραμονή στην κατηγορία.

Ωστόσο, το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να πυροδοτηθούν εκρηκτικές αντιδράσεις από την πλευρά των οπαδών της Γκρασχόπερς, οι οποίοι άρχισαν να εκτοξεύουν, για δεύτερη φορά μετά το 32ο λεπτό, καπνογόνα εντός του αγωνιστικού χώρου.

Έτσι, ο διαιτητής της αναμέτρησης έκρινε πως πρέπει να υπάρξει οριστική διακοπή, όπερ εγένετο. Αυτό που απομένει, πλέον, είναι η απόφαση του πειθαρχικού οργάνου του ελβετικού πρωταθλήματος.