Γρήγορο πιστόλι ο ασταμάτητος ΠΑΟΚ (videos)

Σκοράροντας στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων στο ΟΑΚΑ, ο Δικέφαλος «καθάρισε» με 2-0 και τον Παναθηναϊκό

03/03/2019 20:59

Νίκος Παππάς

Μόλις 62 δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να κόψει τον αέρα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, να νικήσει τελικά με 2-0 και να πλησιάσει ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Με επτά αγώνες να απομένουν και έχοντας ένα ματς περισσότερο από τον Ολυμπιακό, ο Δικέφαλος βρίσκεται στο +10 από τους ερυθρόλευκους.

Στα 40’’ μετά την έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Βιεϊρίνια και στα 62’’ ο Μαουρίτσιο σκόραρε με το γόνατο στο δεύτερο δοκάρι βρίσκοντας ξανά δίχτυα στο συγκεκριμένο γήπεδο, μετά από εκείνο το γκολ στο 1-1 με την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ κλήθηκε πάρα πολύ νωρίς να διαχειριστεί προβάδισμα και κατά κανόνα το έκανε σωστά, αφού έκλεισε όλους τους χώρους, ενώ έψαξε δεύτερο γκολ στην κόντρα. Εξαίρεση αποτέλεσε η αμυντική αδράνεια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μακέντα να εκτελεί και τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ξανά στο δεύτερο λεπτό, ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα. Ο Λέο Μάτος από δεξιά βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το γύρισμα και ο Λέο Ζαμπά με ωραίο πλασέ πέτυχε το 0-2.

Ο Βραζιλιάνος άφησε τον ΠΑΟΚ με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του στο 71’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Πασχαλάκης εξουδετέρωσε εκπληκτικά το δυνατό σουτ του Ινσούα. Ο Παναθηναϊκός πίεσε, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία με το άστοχο πλασέ του Ενρίκε στο 84’.

Εκτός της κόκκινης κάρτας στον Λέο Ζαμπά, ο Δανός διαιτητής Κέλετ έδειξε κίτρινη σε Γιόχανσον και Εμμανουηλίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Πούγγουρας (69’ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε (69’ Δώνης), Ινσούα, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (46’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82’ Ενρίκε), Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (77’ Γιαννούλης), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (70’ Ολιβέιρα), Λέο Ζαμπά, Άκπομ.