Γρανάδα - ΠΑΟΚ 0-0: Δοκάρι κι έξω (βίντεο)

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στην Ισπανία, πιθανότατα στο τελευταίο ματς του Αμπέλ Φερέιρα στον πάγκο

29/10/2020 23:54

Στο «Estadio Municipal Nuevo Los Carmenes» ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να «σβήσει» μονοκονδυλιά την γκέλα με την Ομόνοια, αλλά με ένα ημίχρονο καλού ποδοσφαίρου έμεινε στο 0-0 με τη Γρανάδα, στο κατά τα φαινόμενα τελευταίο ματς του Αμπέλ Φερέιρα στον πάγκο της ομάδας.

Παράλληλα, το διπλό της Αϊντχόφεν επί της Ομόνοιας στις καθυστερήσεις δεν αποτελεί καλό νέο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε έξυπνα το ματς και παρότι η Γρανάδα είχε μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας, η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που απείλησε. Αρχικά με την κεφαλιά του Βαρέλα στο 15’ και στη συνέχεια με τη μεγάλη ευκαιρία του Μουργκ στο 27’, όταν ο Αυστριακός έστειλε με πλασέ την μπάλα στο δοκάρι.

Πιο νωχελικό ήταν το ξεκίνημα του Δικέφαλου στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Τα πολλά αβίαστα λάθη επέτρεψαν στη Γρανάδα να ανεβεί πιο ψηλά στο γήπεδο. Παρά ταύτα, ούτε οι Ισπανοί έφτασαν σε σπουδαία φάση, ενώ αντίθετα ο τερματοφύλακας Σίλβα χρειάστηκε να επέμβει στα σουτ των Σφιντέρσκι (84’) και Ζίβκοβιτς (87’), με το 0-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Ο Πορτογάλος διαιτητής Τιάγκο Μαρτίνς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σοάρες, Ερέρα, Βαγιέχο, Ροντρίγκο, Γιαννούλη, Αντρ. Ζίβκοβιτς και Αουγκούστο.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Σίλβα, Βαγιέχο, Γκερμάν, Ερέρα (59’ Μολίνα), Νέβα, Γκοναλόν (90’ Μπράις), Μίγια, Ματσίς (90’ Ντουάρτε), Πουέρτα, Κένεντι (73’ Μοντόρο), Σουάρεθ (73’ Σόρο).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο (75’ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Αουγκούστο, Σβαμπ, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (69’ Ελ Καντουρί), Τσόλακ (69’ Σφιντέρσκι).