Γερμανία - Ιαπωνία 1-2: Έριξαν τη «βόμβα» και φεύγοντας θα πάρουν και τα σκουπίδια (βίντεο)

Οι Ασιάτες χτύπησαν σαν... νίντζα στο τελευταίο τέταρτο και πέτυχαν τη δεύτερη μεγάλη έκπληξη του Μουντιάλ

23/11/2022 17:02

Σε μπελάδες από το πουθενά μπήκε η Γερμανία, που έδωσε δικαιώματα στην Ιαπωνία και το πλήρωσε. Οι Ασιάτες θριάμβευσαν με 2-1 επί της «νασιοναλμάνσαφτ» και η κατάσταση στον 5ο όμιλο του Μουντιάλ είναι πλέον πολύ πιο ρευστή απ' ό,τι θα περίμενε κανείς.

Κι όμως, στο πρώτο ημίχρονο τίποτε δεν προϊδέαζε για ήττα των Γερμανών. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο «στραγγαλίζοντας» τους Ιάπωνες, αλλά της έλειψε η ψυχραιμία στην τελική προσπάθεια. Τελικά, τη λύση έδωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γκιουντογκάν στο 33'.

Το... έργο άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ιαπωνία ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, διεκδίκησε τις πιθανότητές της κι αφού ο Νόιερ τής στέρησε δύο περιπτώσεις το γκολ, οι Ασιάτες πρώτα ισοφάρισαν με προβολή του Ντόαν στο 75' και πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή με γκολάρα του Ασάνο στο 83'.

Η Γερμανία, που είχε δύο δοκάρια στο ματς, πίεσε για να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό, αλλά είχε μόνο μία φάση, το άστοχο σουτ του Γκορέτσκα στο 95'.

Ο διαιτητής Ιβάν Μπάρτον από το Σαλβαδόρ δεν έκανε χρήση της κίτρινης κάρτας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Ρίντιγκερ, Ράουμ, Σλότεμπεκ, Ζίλε, Κίμιχ, Γκιουντογκάν (67' Γκορέτσκα), Χάβερτς (79' Φούλγκρουγκ), Γκνάμπρι (90' Μουκόκο), Μίλερ (67' Χόφμαν), Μουσιάλα (79' Γκέτσε).

ΙΑΠΩΝΙΑ: Γκόντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57' Μιτόμα), Έντο, Κούμπο (46' Τομιγιάσου), Ίτο, Καμάντα, Τανάκα (71' Ντόαν), Σάκαϊ (74' Μιναμίνο), Γιοσίντα, Μαέντα (57' Ασάνο).