Φόρμουλα 1: Ο Σέρχιο Πέρες κατέκτησε την pole position στη Σαουδική Αραβία (βίντεο)

Δεύτερος θα ξεκινήσει ο Αλόνσο, ενώ από τη 12η θα αρχίσει ο Λεκλέρκ λόγω ποινής 10 θέσεων

18/03/2023 20:34

Όπως πέρσι έτσι και φέτος ο Σέρχιο Πέρες κατέκτησε την pole position και θα εκκινήσει την Κυριακή (19/3) από την πρώτη θέση στο γκραν πρι της Σαουδικής Αραβίας, στην πίστα της Τζέντα στον δεύτερο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος της Φόρμουλα 1.

Ο Μεξικανός πιλότος της Red Bull είχε τον ταχύτερο χρόνο στις επίσημες κατατακτήριες δοκιμές, ενώ ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Μαξ Φερστάπεν, ήταν άτυχος, καθώς η Red Bull του αντιμετώπισε σοβαρή βλάβη στον κινητήρα του στο 2ο γύρο των δοκιμών και θα εκκινήσει αύριο από την 15η θέση.

Να σημειωθεί ότι μαζί με τον Φερστάπεν από την 12η θέση, μολονότι είχε σήμερα το δεύτερο ταχύτερο χρόνο, θα εκκινήσει και ο Σαρλ Λεκλέρκ, λόγω ποινής 10 θέσεων για αλλαγή της κεντρικής ηλεκτρονικής μονάδας της Ferrari. Δεύτερος τελικά θα ξεκινήσει ο Φερνάντο Αλόνσο και τρίτος ο Τζορτζ Ράσελ.