Φόρμουλα 1: Φερστάπεν και Red Bull έστησαν πάρτι στην έρημο του Μπαχρέιν - Τα ίδια και... χειρότερα η Ferrari (βίντεο)

Απόλυτη κυριαρχία των παγκόσμιων πρωταθλητών στο πρώτο γκραν πρι της σεζόν - Εγκατέλειψε ο Λεκλέρκ, εντυπωσιακός ο Αλόνσο

05/03/2023 18:40

Με κεκτημένη ταχύτητα από τις τελευταίες δύο θριαμβευτικές σεζόν, ο Μαξ Φερστάπεν έστειλε μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση από το Μπαχρέιν. Στο εναρκτήριο γκραν πρι Φόρμουλα 1 της σεζόν, ο Ολλανδός δις παγκόσμιος πρωταθλητής αξιοποίησε στο έπακρο την pole position και κατέκτησε με μεγάλη ευκολία τη νίκη.

Πίσω του στην πίστα του Σαχίρ τερμάτισε το έτερο μονοθέσιο της Red Bull με πιλότο τον Σέρχιο Πέρες, ενώ μεγάλη μάχη έγινε μεταξύ Φερνάντο Αλόνσο, Κάρλος Σάινθ και Λιούις Χάμιλτον για την τρίτη θέση στο βάθρο. Τελικά, τρίτος τερμάτισε ο εξαιρετικός Αλόνσο, τέταρτος ο Σάινθ και πέμπτος ο Χάμιλτον.

Όσο για τη Ferrari, αποδεικνύεται ότι δεν έχει λύσει το πρόβλημα αξιοπιστίας της, με τον Σαρλ Λεκλέρκ να εγκαταλείπει την κούρσα στον 41ο από τους 57 γύρους, αφού το όχημά του έχασε ισχύ.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα θα συνεχιστεί στη Σαουδική Αραβία το τριήμερο 17-19 Μαρτίου.