Europa League: Στα πέναλτι προκρίθηκε ο Ολυμπιακός (βίντεο)

Μετά το 2-2 στα 120 λεπτά της Μπρατισλάβας, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν της Σλόβαν με 4-3 στη «ρωσική ρουλέτα» και θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Λεμεσού για μία θέση στους ομίλους

12/08/2022 00:29

Ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική ελληνική ομάδα που θα συνεχίσει στην Ευρώπη. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν στα πέναλτι με 4-3 τη Σλόβαν στην Μπρατισλάβα, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με σκορ 1-1 και την παράταση με 2-2.

Έτσι, η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λεμεσού για μία θέση στους ομίλους. Αν αποκλειστεί, θα συμμετάσχει στους ομίλους του Europa Conference League.

Οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καθόλου καλό ποδόσφαιρο και το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των ερυθρόλευκων σημειώθηκε με το δυνατό σουτ του Ζινκερνάγκελ στο 54'.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μασούρας σημάδεψε δοκάρι χάνοντας τεράστια ευκαιρία, στο τέταρτο ο Σάπονιτς ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή προβολή και στο όγδοο η Σλόβαν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άμπενα με δεύτερη κίτρινη.

Ο Ολυμπιακός αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 100'. Όμως, οι Σλοβάκοι, έστω και με παίκτη λιγότερο, ισοφάρισαν ξανά με κεφαλιά του Γκριν στο 108'.

Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να περνάει με 4-3.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Τσόβαν, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο (69' Αγκμπό), Πάουστσεκ (90'+1' Μεντβέντεφ), Κανκάβα (90'+1' Τσάβριτς), Κούτσκα, Ζμχραλ (85' Ραμίρες), Τσακβετάτζε, Μπαρσεγκιάν (69' Σάπονιτς), Γκριν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα (85' Μπουχαλάκης), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μασούρας, Εμβιλά, Κούντε, Ζινκερνάγκελ (91' Αγκιμπού Καμαρά), Ραντζέλοβιτς (80' Μανωλάς), Αραμπί (68' Τικίνιο, 91' Κανέ, 110' Βαλμπουενά).