Europa League: Ευρωπαϊκός τίτλος μετά από 42 χρόνια για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (βίντεο)

Οι Γερμανοί νίκησαν στα πέναλτι με 5-4 τη Ρέιντζερς στον τελικό της Σεβίλλης

19/05/2022 01:06

Στο τέλος της μακράς διαδρομής του φετινού Europa League η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήταν αυτή που χαμογέλασε και μάλιστα με τον δραματικότερο των τρόπων. Στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν" της Σεβίλλης οι Γερμανοί έμειναν στο 1-1 με τη Ρέιντζερς σε κανονική διάρκεια και παράταση και επικράτησαν με 5-4 στα πέναλτι κατακτώντας το δεύτερο ευρωπαϊκό τους τρόπαιο μετά από εκείνο του Κυπέλλου UEFA το 1980. Οι Σκωτσέζοι, αντίθετα, έμειναν με τον έναν τίτλο που έχουν κερδίσει, αυτόν του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1972.

Τα δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι πιο αξιοσημείωτες φάσεις της κανονικής διάρκειας και της παράτασης. Στο 57' ο Αρίμπο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Τούτα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά ανοίγοντας το σκορ για τη Ρέιντζερς και στο 69' ο Μπορέ "διάβασε" την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας, μπήκε σφήνα ανάμεσα στους δύο στόπερ μετά τη σέντρα του Κόστιτς κι από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Λίγο πριν το τέλος της παράτασης η Ρέιντζερς έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με Κεντ και Ντέιβις, με αποτέλεσμα ο τελικός να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Εκεί, ο τερματοφύλακας Τραπ απέκρουσε το τέταρτο πέναλτι της Ρέιντζερς με εκτελεστή τον Ράμσεϊ και η Άιντραχτ κατέκτησε τον τίτλο και συγχρόνως εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League, 62 χρόνια μετά την τελευταία παρουσία της στο τότε Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Ο Σλοβένος διαιτητής Σλάβκο Βίντσιτς έδειξε κίτρινη κάρτα στους Αρίμπο και Ράιτ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Τουρέ, Τούτα (59' Χασέμπε), Εντικά (101' Λεντζ), Κνάουφ, Σόου (106' Χρούστιτς), Ρόντε (90' Γιάκιτς), Κόστιτς, Λίντστρεμ (70' Χάουγκε), Καμάντα, Μπορέ.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνίερ, Γκόλντσον, Μπάσεϊ, Μπάρισιτς (117' Ρούφι), Λούντστραμ, Τζακ (74' Ντέιβις), Καμαρά (91' Άρφιλντ), Ράιτ (74' Σακαλά, 117' Ράμσεϊ), Κεντ, Αρίμπο (101' Σαντς).