Πριν από 15 χρόνια, το απόγευμα της 12ης Ιουνίου, άρχισε το πιο αναπάντεχο ποδοσφαιρικό ταξίδι όλων των εποχών

12/06/2019 10:00

Πέρασαν κιόλας 15 χρόνια, από τη μέρα που ξεκίνησε το υπέροχο ταξίδι της Εθνικής ομάδας στο EURO 2004.

Απόγευμα 12ης Ιουνίου 2004. Το πρώτο κύμα καύσωνα έχει κάνει την εμφάνισή του στην Ελλάδα και τα μπαλκόνια ανά την επικράτεια έχουν γεμίσει τηλεοράσεις. Το EURO 2004 αρχίζει και για πρώτη φορά μετά από δέκα χρόνια η Ελλάδα είναι παρούσα σε μία μεγάλη διοργάνωση.

Τα στοιχήματα δίνουν και παίρνουν. Θα επαναληφθεί το κάζο του 1994 στο Μουντιάλ των ΗΠΑ; Θα πετύχει η Εθνική έστω ένα γκολ, για να μας δώσει τη χαρά να πανηγυρίσουμε και να ζήσουμε την ψευδαίσθηση της ελπίδας για ένα μεγάλο αποτέλεσμα; Η πρεμιέρα, πάντως, δεν προσφέρεται για εκπλήξεις. Η πανίσχυρη διοργανώτρια Πορτογαλία του Λουίς Φελίπε Σκολάρι αποτελεί ένα πάρα πολύ υψηλό εμπόδιο. Αλλά ποιος μας απαγορεύει να ελπίζουμε;

Ξεκινάει το ματς στο "Ντραγκάο" του Πόρτο και η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ δεν παλεύει απλά σαν ίση προς ίση με την Πορτογαλία, αλλά είναι αυτή που δημιουργεί τις πρώτες υποψίες ευκαιριών. Και έρχεται η φάση του 6ου λεπτού. Ο Καραγκούνης κλέβει τη μπάλα από τον Φερέιρα, προχωράει μερικά μέτρα, ζυγίζει το σουτ και στέλνει το τόπι συστημένο στη δεξιά γωνία του Ρικάρντο.

Εκείνο το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε σαν να είχε διαρκέσει αιώνες. Στην ανάπαυλα τα ιδιωτικά κανάλια συνδέονται με καφετέριες, όπου ο κόσμος αρχίζει να πιστεύει στο θαύμα. Έμεναν ακόμη 45 λεπτά και μάλλον θα ήταν εφιαλτικά.

Ο Σκολάρι ρίχνει στη μάχη τον 19χρονο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ ο Ρεχάγκελ αντικαθιστά τον Καραγκούνη με τον Κατσουράνη, για να κρατήσει το σκορ. Στο 50' οι διεθνείς κρύβουν τη μπάλα και ο Ρονάλντο γκρεμίζει τον Σεϊταρίδη. Ο Πιερλουίτζι Κολίνα καταλογίζει το πέναλτι και ο Μπασινάς στέλνει τη μπάλα στο αριστερό "παραθυράκι" του Ρικάρντο.

Η Πορτογαλία πιέζει αφόρητα για την ανατροπή, αλλά η Ελλάδα αμύνεται υποδειγματικά. Από τις κερκίδες ακούγονται μόνο οι 4.000 Έλληνες φίλαθλοι. Το ματς έχει φτάσει στις καθυστερήσεις αλλά οι σφυγμοί όλων μας δεν λένε να πέσουν. Η κεφαλιά του Ρονάλντο στις καθυστερήσεις, μετά το κόρνερ του Φίγκο, διαμορφώνει το 1-2, αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχουν άλλο χρόνο. Το ματς τελειώνει και η Εθνική πετυχαίνει τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της. Μέχρι την επόμενη...

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρικάρντο, Αντράντε, Κόουτο, Φερέιρα, Ρούι Ζόρζε, Κοστίνια (65' Νούνο Γκόμεζ), Μανίς, Ρούι Κόστα (46' Ρονάλντο), Φίγκο, Σιμάο (46' Ντέκο), Παουλέτα.

ΕΛΛΑΔΑ: Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Δέλλας, Καψής, Φύσσας, Μπασινάς, Ζαγοράκης, Γιαννακόπουλος (67' Νικολαϊδης), Βρύζας, Καραγκούνης (46' Κατσουράνης), Χαριστέας (74' Λάκης).