Έσπασαν καρδιές στο Γουέμπλεϊ, στον τελικό του EURO η Ιταλία (βίντεο)

Η "σκουάντρα ατζούρα" νίκησε στα πέναλτι με 4-2 την Ισπανία και θα διεκδικήσει τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο μετά από 53 χρόνια

07/07/2021 00:49

Ο πρώτος ημιτελικός του EURO 2020 στο Γουέμπλεϊ επιφύλασσε όσο δράμα ονειρεύονταν οι ουδέτεροι ποδοσφαιρόφιλοι. Η Ιταλία επικράτησε της Ισπανίας με 4-2 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση στο 1-1) και προκρίθηκε στον τελικό εννιά χρόνια μετά την τελευταία της απόπειρα να κατακτήσει τον ευρωπαϊκό τίτλο και 53 μετά τον θρίαμβό της στη διοργάνωση του 1968. Αντίπαλός της θα είναι μία εκ των Αγγλίας και Δανίας, που μονομαχούν το βράδυ της Τετάρτης (7/7, 22:00), ξανά στο "ναό" του ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο ημίχρονο το ατελείωτο πάσινγκ γκέιμ και το πρέσινγκ των Ισπανών έβγαλε τους Ιταλούς από τα νερά τους και τους ανάγκασε να επιστρατεύσουν το παραδοσιακό στιλ παιχνιδιού τους, με τη μαζική άμυνα και την αναζήτηση φάσης στην κόντρα. Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, με τον Ντοναρούμα να νικάει τον Όλμο στο 25' και τον Έμερσον να στέλνει την μπάλα "ξυστά" από το δοκάρι και άουτ το 45'.

Ο ρυθμός του ματς άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο και η Ιταλία προηγήθηκε με το θαυμάσιο γκολ του Κιέζα στο 60', αλλά η επιλογή της να αμυνθεί μαζικά στο υπόλοιπο του αγώνα έφερε στα καρέ της την Ισπανία, που ισοφάρισε με το πλασέ του Μοράτα στο 80'.

Η εικόνα της ισπανικής υπεροχής και της ιταλικής άμυνας δεν άλλαξε στην παράταση, αλλά το ίδιο συνέβη και με το σκορ, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στα πέναλτι. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν με τον Λοκατέλι να νικιέται από τον Σιμόν, αλλά η άστοχη εκτέλεση του Όλμο και η απόκρουση του Ντοναρούμα στο πέναλτι του Μοράτα έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των "ατζούρι".

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (74' Τολόι), Μπαρέλα (85' Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Βεράτι (74' Πεσίνα), Κιέζα (107' Μπερναντέσκι), Ινσίνιε (85' Μπελότι), Ιμόμπιλε (62' Μπεράρντι).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Αθπιλικουέτα (85' Γιορέντε), Γκαρθία (109' Πάου Τόρες), Λαπόρτ, Άλμπα, Κόκε (70' Ρόδρι), Μπουσκέτς (106' Τιάγκο), Πέδρι, Φεράν Τόρες (62' Μοράτα), Οϊαρθάμπαλ (70' Μορένο), Όλμο.