Επίδειξη δύναμης και επί της Άντερλεχτ από τον ΠΑΟΚ (video)

Ο Δικέφαλος νίκησε με 3-1 τους Βέλγους, που σε λίγες μέρες ρίχνονται στη μάχη του πρωταθλήματός τους

23/07/2019 21:05

Πέντε στην Κλουζ, τέσσερα στη Σιντ Τρούιντεν, τρία στην Άντερλεχτ. Αν μη τι άλλο, ο ΠΑΟΚ δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο κι ακόμη κι αν η σημερινή του αντίπαλος ούτε τα στάνταρ του Άγιαξ πλησιάζει, ούτε αποτελεί την ισχυρή ομάδα του πρόσφατου παρελθόντος, η κεκλεισμένων των θυρών επικράτηση του Δικέφαλου με 3-1 στις προπονητικές εγκαταστάσεις του βελγικού συλλόγου, που σε λίγες ημέρες μπαίνει στη μάχη του πρωταθλήματος της χώρας του, δημιουργεί κλίμα αισιοδοξίας ενόψει των δύο πολύ δύσκολων αγώνων κόντρα στον «Αίαντα» για τον Γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησε ξανά με το αγαπημένο του 4-4-2: Πασχαλάκης στα γκολπόστ, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Γιαννούλης από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα, Μίσιτς και Ελ Καντουρί στον άξονα της μεσαίας γραμμής, Ζαμπά (αριστερά) και Μπίσεσβαρ (δεξιά) στις πτέρυγες, Πέλκας και Άκπομ στην κορυφή της επίθεσης, με τον πρώτο, πάντως, να έχει πιο ελεύθερο ρόλο δίπλα και πίσω από τον Άγγλο στράικερ.

Κόντρα στην ομάδα του παίκτη-προπονητή Βενσάν Κομπανί ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς την ανωτερότητά του με γρήγορη ανάπτυξη του παιχνιδιού και μετά από κάποιες ευκαιρίες, έφτασε στο γκολ στο 32’. Ο Μίσιτς έγινε παραλήπτης της μπάλας έξω από την περιοχή της ομάδας του, έφτασε ανενόχλητος μέχρι τη μεσαία γραμμή και πάσαρε για τον Πέλκα, που από αριστερά έκλινε προς τον άξονα και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα Ρουφ. Η μόνη αντίδραση της Άντερλεχτ ήταν η κεφαλιά του Σανέ στο 44’, με τη μπάλα να προσκρούει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν πιο συντηρητικός περιμένοντας τον αντίπαλο, όμως ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Γιαννούλη στο δοκάρι. Τελικά, ο Δικέφαλος πέτυχε κι άλλο γκολ στο 56’, με τον Ζαμπά να κάνει τρομερή ενέργεια και να δίνει την ασίστ στον Άκπομ, που σκόραρε εύκολα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Φερέιρα διατήρησε για 70 λεπτά το αρχικό σχήμα, κάτι που δείχνει ότι σε μεγάλο βαθμό έχει καταλήξει στη βασική ενδεκάδα του πρώτου αγώνα με τον Άγιαξ.

Η Άντερλεχτ μείωσε στο 81’ αξιοποιώντας το μόνο μελανό σημείο του ΠΑΟΚ, τις αντιδράσεις του στις στημένες φάσεις. Ο Τρεμπέλ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Νταντέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα χρίστηκε σκόρερ και ο νεαρός Γαϊτανίδης, που εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Ρουφ σε σουτ του Στοχ και προ κενής εστίας διαμόρφωσε το 3-1. Προς το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ αισθάνθηκε πίεση, αλλά ο Πασχαλάκης βρέθηκε σε καλή μέρα.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος (76’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Κρέσπο (76’ Ίνγκασον), Γιαννούλης, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (76’ Κάτσε), Λέο Ζαμπά (70’ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (70’ Γαϊτανίδης), Πέλκας (70’ Στοχ), Άκπομ (70’ Σφιντέρσκι).