Εμφανίστηκε ο πραγματικός Ηρακλής (videos)

Εύκολο 3-0 των κυανόλευκων επί του Αήττητου στα Σπάτα

02/12/2018 16:50

Με την επίδραση της φιλοσοφίας του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να γίνεται για πρώτη φορά ευδιάκριτη στο παιχνίδι του Ηρακλή, οι κυανόλευκοι νίκησαν με 2-0 τον Αήττητο στα Σπάτα και πήραν το πρώτο διπλό, αλλά και το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο στο πρωτάθλημα της Β’ εθνικής, κάτι που δεν είχαν ξαναπετύχει φέτος.

Με «σφιχτό» κέντρο και ανάπτυξη κυρίως από τα πλάγια, κάτι που ζητάει επίμονα ο 42χρονος προπονητής, ο Ηρακλής κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και αξιοποίησε δύο εξ αυτών. Στο 15’ ο Πασάς άνοιξε το σκορ με τρομερό διαγώνιο σουτ και στο 39’ η άμυνα των γηπεδούχων δεν αντέδρασε μετά την επέμβαση του Κοκκαλά σε πλασέ του Χασομέρη και προ κενής εστίας ο Ντούνης «έγραψε» το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο χαλαρός, έδωσε μέτρα στον Αήττητο κι ο Ελευθερόπουλος προχώρησε στην πρώτη αλλαγή αντικαθιστώντας στον άξονα τον Μενδρινό με τον Παναγιωτούδη. Παρά το ανέβασμα της ομάδας των Σπάτων, ο Ηρακλής εξακολουθούσε να είναι πιο απειλητικός, είχε δοκάρι με τον Στάμου στο 88’ κι έγραψε τον επίλογο δύο λεπτά αργότερα με το πλασέ του Παναγιωτούδη για το 0-3, μετά από σουτ του Περόνε στο δοκάρι.

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Χριστοφιλέας, Βούκοβιτς, Ηρακλής, Κασνέτσι, Ματσούκας (21’ Νικλητσιώτης), Σταματάκης, Γροντής (46’ Χατζηιωαννίδης), Μαρουκάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Κουκόλης, Στάμου, Πασάς, Μουμίν, Καλτσάς, Μενδρινός (58’ Παναγιωτούδης), Χασομέρης (88’ Ζιαμπάρης), Ντούνης (82’ Γεωργίου), Περόνε.