Έλα, Αλέκο! Δεν βλέπεται ο Ηρακλής…

Μετά κόπων και βασάνων η ομάδα του Βοσνιάδη πήρε βαθμό από τον Αιγινιακό στο Καυταντζόγλειο (1-1)

11/11/2018 16:58

Για εμπιστοσύνη στο πρότζεκτ μιλούσαν όλη τη βδομάδα στον Ηρακλή, αλλά τα συμπεράσματα βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο κι εκεί οι κυανόλευκοι είναι απογοητευτικοί. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έσωσε στο 87’ τον βαθμό (1-1) κόντρα στον Αιγινιακό στο Καυταντζόγλειο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ εθνικής και είναι απορίας άξιο αν θα διατηρηθεί η εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του προπονητή, όπως είχε ζητήσει ο τεχνικός διευθυντής Παύλος Μυροφορίδης.

Η εικόνα του Ηρακλή ήταν επιεικώς μέτρια στο πρώτο ημίχρονο. Με πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς καθαρή ευκαιρία οι κυανόλευκοι, απειλήθηκαν στο 16’, όταν από πολύ καλή θέση ο Μαρκόφσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον Βοσνιάδη.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Βοσνιάδης αντικατέστησε τον Χιντζίδη με τον Γεωργίου στέλνοντας τον Πασά να παίξει αριστερός μπακ. Ο Ηρακλής μπήκε με περισσότερη όρεξη να παίξει ποδόσφαιρο, έχασε ευκαιρία στο 56’ (επέμβαση του Γιαγκόζη σε σουτ του Ντούνη) και ζήτησε πέναλτι σε χέρι στο 58’. Αμέσως μετά ο αρνητικός Κλέιτον αντικαταστάθηκε από τον Μενδρινό, ενώ ο Ηρακλής έκλεισε γρήγορα τις αλλαγές του, μιας και ο Γεωργίου, που είχε μπει στο 46’, τραυματίστηκε και στη θέση του έπαιξε ο Ρόβας, που είδε τον Γιαγκόζη να εξουδετερώνει το σουτ του στο 76’.

Το κακό που φαινόταν, τελικά ήλθε στο 78’, με τον Πέριτς να εκμεταλλεύεται το γύρισμα του Ορφανίδη και να ανοίγει το σκορ για τον Αιγινιακό (0-1). Στο 80’ ακυρώθηκε γκολ του Ζιαμπάρη ως οφσάιντ, στο 84’ ο Ρόβας σπατάλησε ένα τετ-α-τετ, αλλά τρία λεπτά αργότερα βρήκε στόχο για το 1-1.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ηρακλής πίεσε πολύ, είχε ευκαιρίες με Μουμίν, Περόνε και Ζιαμπάρη, αλλά ο τερματοφύλακας Γιαγκόζης βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και κράτησε το 1-1.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κουτρουμάνος, Κούσας, Ζιαμπάρης, Χιντζίδης (46’ Γεωργίου, 65’ Ρόβας), Μουμίν, Παναγιωτούδης, Πασάς, Ντούνης, Κλέιτον (59’ Μενδρινός), Περόνε.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Γιαγκόζης, Ορφανίδης, Τοπαλίδης, Πετρούσης, Ζήσης, Λάσκαρης, Πολύζος, Μαρκόφσκι, Παπαδόπουλος, Πέριτς, Πιαστόπουλος (82’ Στάνιτς).