Αστάνα - Άρης 2-0: Όλα τα προβλήματα στη φόρα (βίντεο)

Ανεπαρκέστατη εμφάνιση στο Καζακστάν από τους κιτρινόμαυρους, που κινδυνεύουν με αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Conference League

22/07/2021 18:03

Χειρότερο ξεκίνημα της σεζόν δεν θα μπορούσε να κάνει ο Άρης. Οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 2-0 από την Αστάνα στο Καζακστάν και βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση ενόψει του επαναληπτικού για τον Β’ προκριματικό γύρο του Conference League, που θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (29/7, 21:30) στη Θεσσαλονίκη.

Ο Άρης παρουσίασε πολλά προβλήματα σε όλες τις γραμμές. Ήταν ευάλωτος στο κέντρο της άμυνας λόγω έλλειψης ταχύτητας, δέχτηκε δύο «κρύα» γκολ, με το δεύτερο ειδικά να «φωνάζει» για την ανάγκη απόκτησης δύο στόπερ μετά την αποχώρηση του Ροζ, δημιουργικά δεν δούλεψε ο άξονας, λύση στην κορυφή της επίθεσης δεν υπήρχε.

Τα αμυντικά λάθη των δύο ομάδων έφεραν τις πρώτες καλές στιγμές με τα σουτ του Μπερτόγλιο στο 6’ και του Τομάσοφ στο 24’, με τον δεύτερο να σκοράρει με σουτ στο 24’, ένα γκολ για το οποίο φέρει ευθύνη ο Ντένις. Αυτή η εξέλιξη αφύπνισε κάπως τον Άρη, που στο διάστημα από το 30’ μέχρι το 32’ έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Γκαρσία και Μαντσίνι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ανασταλτική λειτουργία των Θεσσαλονικέων έγινε ακόμη πιο προβληματική, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε τρεις τελικές μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο. Η εικόνα δεν βελτιώθηκε και στο 70’ ο Δεληζήσης «κόλλησε», ο Ντένις δεν δοκίμασε έξοδο και ο Τομάσοφ με ανενόχλητη κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.

Η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σιμούνοβιτς στο 75’ έδωσε τη δυνατότητα στον Μάντζιο να κάνει ακόμη πιο επιθετικό το σχήμα του Άρη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΑΣΤΑΝΑ: Νεπογκόντοφ, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Μπίτρι, Σιμούνοβιτς, Εμπόνγκ, Κουάτ (85’ Γκούρμαν), Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Μπαρσεγκιάν (87’ Μπετσιράι), Εουτζένιο (78’ Τομάσεβιτς).

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σάκιτς (78’ Χάιροβιτς), Μπεναλουάν, Δεληζήσης (77’ Τζέγκο), Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα (62’ Μήτρογλου), Γκαρσία (46’ Μπρούνο), Μπερτόγλιο, Μαντσίνι (87’ Μάνος).