Άρης: "Λευκή" ισοπαλία συμπερασμάτων με τον Ολυμπιακό Βόλου (photos)

Στο ντεμπούτο του Άμπου Μπα, οι κιτρινόμαυροι αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο β' ημίχρονο, αλλά δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ

06/09/2019 20:06

Ελένη Τσαλκατίδου

Άρης και Ολυμπιακός Βόλου έμειναν ισόπαλοι 0-0 σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο του Μακεδονικού ελέω της διακοπής του πρωταθλήματος.

Ο υπηρεσιακός προπονητής των κιτρινόμαυρων, Τόλης Τερζής, είχε την ευκαιρία να τσεκάρει το νεοαποκτηθέντα, Άμπου Μπα, για τον οποίο δήλωσε μετά το ματς ότι χρειάζεται πρώτα να τους μάθει και να τον μάθουν, τον Μενέντεθ, που επέστρεψε από την Ισπανία και τον Ντουάρτε, ο οποίος δεν έχει αγωνιστεί σε επίσημο ματς φέτος, ενώ μοίρασε τον χρόνο και σε μικρότερους σε ηλικία ποδοσφαιριστές.

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τα σκληρά μαρκαρίσματα των Βολιωτών, που είχαν ως αποτέλεσμα να «κιτρινίσουν» οι Τσιάρας (21’) και Βοσνακίδης (37’). Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε για τον Ολυμπιακό Βόλου μόλις στο 4ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Βοσνακίδη πέρασε άουτ, ενώ ο Άρης σημείωσε την πρώτη του τελική δέκα λεπτά αργότερα (14’), με τον Μπακούτση να κάνει ένα καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 33’, μετά από ωραίο συνδυασμό των Γκάμα-Τόνσο, το σουτ του δεύτερου πέρασε άουτ και δύο λεπτά μετά ο Πορτογάλος μέσος εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι «ερυθρόλευκοι». Οι τελευταίοι λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ στο 45’, αρχικά με τον Τσίτα και εν συνεχεία με τον Ράντι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τόλης Τερζής έκανε αρκετές αλλαγές και οι κιτρινόμαυροι είχαν την πρωτοβουλία στις κινήσεις στο πρώτο 25λεπτο. Έχασαν δύο καλές στιγμές στο 48’ και το 51’ με Γκάμα και Ντιγκινί αντίστοιχα, ενώ ο Γάλλος ατύχησε να κάνει το 1-0 στο 69’, όταν μετά από γύρισμα του Σούντγκρεν, έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ανήκει και πάλι στον Ντιγκινί, ο οποίος σούταρε στο 80′, αλλά απέκρουσε ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Η σύνθεση και οι αλλαγές του Άρη: Κουέστα, Σόουζα (45΄Δεληζήσης), Μπαγκαλιάνης (45΄Βέλεθ), Τσαγκαλίδης (45΄Μενέντεθ), Κωνσταντινίδης (45΄Σούντγκρεν), Μπάσα (45΄Ματίγια), Αμπού Μπα (45΄Σάσα), Μπρούνο Γκάμα (56΄Μαρτίνες), Ντουάρτε (45΄Μαντσίνι), Μπακούτσης (45΄Λάρσον), Τόνσο (45΄Ντιγκινί).