FIBA Europe Cup: Ήττα και αποκλεισμός για τον Άρη (βίντεο)

Στο Σαμόκοβ της Βουλγαρίας οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 83-72 από τη λιθουανική Γουλβς

27/09/2022 20:06

Χειρότερη πρεμιέρα σεζόν δεν θα μπορούσε να κάνει η ομάδα μπάσκετ του Άρη. Στον πρώτο προκριματικό αγώνα του FIBA Europe Cup οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 83-72 από τη λιθουανική Γουλβς στη «Σαμόκοβ Αρένα» της Βουλγαρίας και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το καλό ξεκίνημα του Άρη, που του επέτρεψε να αποκτήσει «αέρα» 9 πόντων (24-15 και 27-18) στη δεύτερη περίοδο, δεν είχε συνέχεια. Τα λάθη αυξήθηκαν, η άμυνα χαλάρωσε και η ευστοχία του Γιασκεβίτσιους βοήθησε την ομάδα το Ρίμας Κουρτινάιτις να πάει ισόπαλη στα αποδυτήρια.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στο τέταρτο ο Άρης μπλόκαρε στην επίθεση, δέχτηκε ένα σερί 7-0 για το 67-79 και δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς.

Οι Λιθουανοί θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τη γηπεδούχο Ρίλσκι και αν καταφέρουν να περάσουν στον τελικό, θα παίξουν με τον νικητή του ζευγαριού Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Κατάγια (Φινλανδία), με έπαθλο μία θέση στους ομίλους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 4, Φίλλιος, Γκούντγουιν 2, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 11 (2), Σχίζας 6, Καββαδάς 11, Νότε 18 (3), Σιδηροηλίας, Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 16 (3).

ΓΟΥΛΒΣ (Κουρτινάιτις): Γιασκεβίτσιους 20 (5), Ζουκάουσκας 8 (2), Κέιβερ 11, Λουκάουσκις 7 (1), Μινιότας 20 (1), Ντέλια 6, Ζεμάιτις, Ινβερνίτσι, Κόζις 1, Μπερούτσκα 10 (3), Κούμπις.