Άρης: Κέρδος ο Ασλανίδης, ισοπαλία με Λαμία (βίντεο)

Η ομάδα της Φθιώτιδας προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σάσα στο 70', αλλά ο νεαρός κεντρικός αμυντικός του Άρη ισοφάρισε (1-1) στο φινάλε

28/08/2021 22:02

Ελένη Τσαλκατίδου

Ο Άρης, μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό, κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει την ισοπαλία (1-1) χάρη στην κεφαλιά του 19χρονου Ασλανίδη κόντρα στη Λαμία, που είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Σάσα στο 70'.

Να σημειωθεί ότι αυτό δεν ήταν το τελευταίο φιλικό για τους κιτρινόμαυρους, που το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα δώσουν ακόμα ένα με δυνατότερο αντίπαλο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους ποδοσφαιριστές του Άρη να τα βρίσκουν σκούρα απέναντι σε αυτούς τους Λαμίας, που ήταν πολύ καλά στημένοι, κλείνοντάς τους τους διαδρόμους. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 39’, όταν ο Μανούσος έκανε το μακρινό σουτ και σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, αλλά προηγουμένως καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ.

Στο 45’ ο Δεληζήσης έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μετά από σέντρα του Σάκιτς, αφού η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ο Άκης Μάντζιος προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του. Ο Γκαρσία στο 51’ βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Γκαραβέλη, όμως, νικήθηκε από τον τελευταίο. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων που προσπάθησαν για το 0-1 με τον Μανουσάκη, ο οποίος βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος, αλλά έστειλε την κεφαλιά άουτ.

Τελικά, ο Τιρόνε, που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, εκτέλεσε το φάουλ στο 70', η μπάλα ακούμπησε στο κεφάλι του Σάσα και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν για την ισοφάριση με τους Χαΐροβιτς (75'), Σάσα (83') και Μάνο (87'), αλλά το γκολ ήρθε τελικά από το νεαρό Ασλανίδη, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Τζέγκο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΡΗΣ: Ντένις (46’ Σιαμπάνης), Λούμορ, Σάκιτς (71' Σούντγκρεν), Δεληζήσης (71' Μπεναλουάν), Ασλανίδης, Εντιαγέ (61’ Τζέγκο), Ματίγια (46’ Σάσα), Μαντσίνι (46’ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (84' Ντουάρτε), Ιτούρμπε (61’ Χαΐροβιτς), Καμαρά (61’ Μάνος).

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σκόνδρας (40' Βύντρα), Αντέτζο, Γκέντζογλου, Νούνιες, Μανούσος, Μανουσάκης, Σαραμαντάς (71' Μαρτίνεθ), Τζανδάρης (68’ Τιρόνε), Τζανετόπουλος (82' Μαζουλουξής), Ρόμανιτς.