ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΘΡΩΝ

Άρης: Πετυχημένη η πρόβα ενόψει Ευρώπης (videos)

Δείχνοντας όρεξη για επιθετικό ποδόσφαιρο, οι κιτρινόμαυροι νίκησαν 2-1 τον Ατρόμητο στο τελευταίο δυνατό τεστ πριν από την πρώτη μάχη με την ΑΕΛ Λεμεσού στο Κλεάνθης Βικελίδης

18/07/2019 23:27

Βασίλης Μόσχου

Ο Άρης πήρε καλό βαθμό στο τελευταίο δυνατό τεστ πριν από την πρώτη μάχη με την ΑΕΛ Λεμεσού στο Κλεάνθης Βικελίδης (Πέμπτη, 25/7), για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Με ηγέτη τον Νικολά Ντιγκινί, που απέδωσε εξαιρετικά ως αριστερός εξτρέμ στη θέση του τραυματία Λάρσον, οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν 2-1 του Ατρόμητου στο πρώτο τους εντός έδρας φιλικό (η νίκη αυτή ήρθε μετά από τρεις ήττες σε Ολλανδία και Βέλγιο) και μολονότι είναι σαφές πως δεν είναι ακόμη απόλυτα έτοιμοι, έδειξαν πως βρίσκονται στον σωστό δρόμο.

Ο Σάββας Παντελίδης χρησιμοποίησε τους Σούντγκρεν και Ιντέγε από την αρχή και τους Σάσα, Ντουάρτε ως αλλαγή. Άπαντες προσπάθησαν για το καλύτερο και παρότι χρειάζονται χρόνο για να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, έδειξαν ότι μπορούν να προσδώσουν περισσότερη ποιότητα στο ρόστερ.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Γούτα στο 25’. Ο Ντιγκινί σέντραρε από αριστερά, ο αμυντικός του Ατρόμητου προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά από τον Ιντέγε και άθελά του «κρέμασε» τον γκολκίπερ της ομάδας του, Μέγερι.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους και δεν απειλήθηκαν από την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, που είχε σοβαρό πρόβλημα ανάπτυξης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του ματς και στο 68’ έκανε το 2-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Φετφατζίδης και εκτέλεσε εύστοχα ο Ιντέγε. Ο Ατρόμητος αντέδρασε και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Μανούσο, που διαμόρφωσε το τελικό 2-1, σε μια φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ. Οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές από το 60' και μετά, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει αισθητά στο τέλος.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μπάσα (56΄Σάσα), Ντιγκινί, Ιντέγε (69΄Ντουάρτε), Τόνσο (76΄Κωνσταντινίδης), Σούντγκρεν, Ματίγια (85΄Μπακούτσης), Φετφατζίδης (69΄Μαρτίνες), Βέλεθ (76΄Δεληζήσης), Κόρχουτ (85΄Τσαγκαλίδης), Ροζ (76΄Σόουζα)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι (79΄Θεοδωράκης),