Αποχαιρέτησε την Κύπρο με τεσσάρα ο ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος επικράτησε με 4-1 του Άρη Λεμεσού στο τρίτο και τελευταίο του φιλικό εκεί

05/12/2022 19:54

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την παρουσία του επί κυπριακού εδάφους με μία ακόμα φιλική νίκη με 4-1, αυτή τη φορά επί του Άρη Λεμεσού, με την αποστολή του Δικέφαλου να επιστρέφει αύριο στη Θεσσαλονίκη και τον Ραζβάν Λουτσέσκου να έχει κρατήσει αρκετές σημειώσεις για το μέλλον.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι Θεσσαλονικείς, που είχαν την αμέριστη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, είχαν την πρώτη μεγάλη φάση στο 14', όταν ο Σάστρε έκανε τη σέντρα και ο Ολιβέιρα απείλησε με ένα σκαστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τον τερματοφύλακα.

Ό,τι δεν κατάφερε να κάνει ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 20λεπτο, το έκανε στο 33’, όταν σούταρε αρχικά ο Κωνσταντέλιας, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων του είπε «όχι», αλλά στη συνέχεια ο Μουργκ βρήκε τον Αουγκούστο και αυτός σούταρε για το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τον σκόρερ, ωστόσο, να γίνεται αναγκαστική αλλαγή πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και να μην συνεχίζει μετά.

Στο 58' ο Νάρεϊ έκανε την ασίστ και ο Μπράντον Τόμας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κουαλιάτα σέντραρε δυνατά και ο Σβαμπ βρέθηκε στο στο πρώτο δοκάρι, διαμορφώνοντας το 3-0.

Οι Θεσσαλονικείς, ωστόσο, δεν είπαν την τελευταία τους λέξη, αφού στο 77' «χτύπησε» ο Νάρεϊ, ο οποίος ανέβασε το σκορ στο 4-0. Από την πλευρά τους, οι Κύπριοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν σε 4-1 με γυριστή κεφαλιά από τον Στεπίνσκι στο 89’.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε μία κίτρινη σε Γιαμπλόνσκι και Νάσμπεργκ.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ: Σωφρονίου (46’ Γιέντεν), Γιάγκο, Πηλέας, Μεντιούπ, Ντελμίρο, Στρούσκι, Γιαμπλόνκσι, Τζάβε, Μαγιαμπέλα, Στεπίνσκι, Γκομίς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι (61’ Ζ. Ζίβκοβιτς), Σάστρε (66’ Σελιμάι), Ίνγκασον (46’ Κάργας), Νέσμπεργκ (46’ Κουλιεράκης), Ράφα (46’ Βιεϊρίνια), Φ. Σοάρες (46’ Ντάντας), Ντούγκλας (40’ Σβαμπ), Μουργκ (46’ Ελ Καντουρί), Ρικάρντο (46’ Κουαλιάτα), Κωνσταντέλιας (46’ Νάρεϊ), Ολιβέιρα (46’ Τόμας).