ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΘΡΩΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Βόλεϊ: Απομακρύνεται η πρώτη θέση για τον ΠΑΟΚ

MakThes Team27 Ιανουαρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό, με τον Δικέφαλο να χάνει σημαντικό έδαφος όσον αφορά στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφού οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 5 πόντους.

Στο 1ο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι στο σκοράρισμα μέχρι το 12-12, όμως, στο σημείο εκείνο οι ερυθρόλευκοι πάτησαν γκάζι και έκαναν το 1-0 (25-21), εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες των αντιπάλων τους.

Στο 2ο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε αποφασισμένος να κάνει το 1-1 και τα κατάφερε με ευκολία, αφού από το ξεκίνημά του "έχτισε" μία διαφορά 4-5 πόντων, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους (19-25).

Το 3ο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, ο οποίος έχοντας σε καλή μέρα τον Φίνγκερ και με "όπλο" του το δυνατό μπλοκ, έφτασε με άνεση στο 2-1 στο ματς (25-14).

Πολύ αμφίρροπο ήταν το 4ο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, με τους ερυθρόλευκους να έχουν το προβάδισμα μέχρι το 21-20, αφού μετά ο Δικέφαλος προσπέρασε με 22-21. Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, αν οι διαιτητές δεν άλλαζαν την απόφασή τους στο 24-25 χρεώνοντας με φιλέ τον Ντεν Ντρις.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν σετ μπολ, με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι και να κάνουν το 3-1 (30-28).