ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΘΡΩΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Πρόκριση σε... μαραθώνιο ο Ηρακλής

MakThes Team16 Σεπτεμβρίου 2018

Τρεις ώρες πάλευαν Εθνικός και Ηρακλής για την πρόκριση στους «32» του κυπέλλου Ελλάδας, με τη θέση να εξασφαλίζεται από την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη διαδικασία των πέναλτι (9-10) και ενώ ο κανονικός αγώνας στην Καλλιθέα είχε λήξει 0-0 και η παράταση 1-1.

Οι μόνες αξιοσημείωτες περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο ήταν η απόκρουση του Βλάχου στο φάουλ του Τάι στο 10’ και η αποβολή του Παυλάκη με δεύτερη κίτρινη στο 38’. Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν βοήθησε τον Ηρακλή να σκοράρει, παρότι έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ η είσοδος των Κλέιτον και Ρόβα είχε ανεβάσει τους φιλοξενούμενους στα αντίπαλα καρέ.

Ο Εθνικός σόκαρε τον Ηρακλή με το ωραίο γκολ του Μάναλη στο 95’, αλλά στην εκπνοή της παράτασης ο Ρόβας ισοφάρισε σε 1-1.

Στη διαδικασία των πέναλτι αστόχησαν για τον Εθνικό οι Μακρυγιάννης (άουτ) και Ρομάνο (απόκρουση Βοσνιάδη), για τον Ηρακλή δεν βρήκε δίχτυα στο πρώτο από τα δύο του πέναλτι ο Περόνε (οριζόντιο δοκάρι) και οι κυανόλευκοι θα μπουν στην κλήρωση των «32».

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Κόλινς (46’ Μάναλης), Σκεντεράι, Κωνσταντίνου (111’ Λεβέντης), Πολίτης (67’ Μακρυγιάννης), Τσιλιγκίρης (78’ Ρομάνο), Παυλάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κανακούδης, Κουτρουμάνος, Κουκόλης (96’ Παπαδόπουλος), Ζαμπάρης, Μουμίν, Μενδρινός, Τάι (46’ Κλέιτον), Πασάς (74’ Ρόβας), Ντούνης, Περόνε.

Εύκολα ο Απόλλων

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε ο αγώνας του ΑΟ Καρδίας με τον Απόλλωνα Πόντου, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 5-1 (14’, 50’ Πουρτουλίδης, 48’, 66’ Κυβελίδης, 79’ πεν. Τσουμάνης - 45’ Σαλούκας).

ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ: Αθανασίου, Ταχματζίδης, Αναγνώστης, Βασιλόπουλος, Φουτσιτζής (69’ Μελίδης), Τουρσίδης, Εμμανουηλίδης, Νιζάμης, Σαλούκας (80’ Ποντίκας), Μπάτζιος, Θεολόγου (55’ Μπεγλής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Σαμαράς, Αμαραντίδης, Σουντουρά, Θεολόγου, Γεωργιάδης (52’ Τσουμάνης), Καλογέρης, Κυβελίδης, Δημητριάδης (68΄ Δαλιανόπουλος), Πορτουλίδης (58’ Δαμουλάκης).

Τα αποτελέσματα της Γ’ φάσης του κυπέλλου

Kιθαιρών Καπαρελλίου - Ηρόδοτος 1-3, Αντίμαχος - Βόλος 0-2, Θύελλα Καμαρίου - Σπάρτη 1-0, Εθνικός - Ηρακλής 1-1 (9-10 πεν.), Ερμής Αμυνταίου - Εργοτέλης 0-3, Τηλυκράτης - Αήττητος Σπάτων 0-5, Επισκοπή - Κέρκυρα 0-1, Θεσπρωτός - Απόλλων Λάρισας 2-3, ΑΟ Καρδίας - Απόλλων Πόντου 1-5, Κόρινθος - Παναχαϊκή 0-2, Ιεράπετρα - AE Καραϊσκάκης 1-0, Απόλλων Παραλιμνίου - Αιγινιακός 0-0 (5-4 πεν.), Eρμιονίδα - Κισσαμικός 3-7, Γιαννιτσά - Τρίκαλα 2-3, Άρης Αβάτου - Πλατανιάς 1-1 (5-4 πεν.), Νίκη Βόλου - Δόξα Δράμας 1-0.