ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΘΡΩΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπάσκετ: Ξέσπασμα και εύκολη νίκη του Ηρακλή

MakThes Team16 Φεβρουαρίου 2019

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου ήταν για τον Ηρακλή η άνετη νίκη με 85-62 επί του Αμαρουσίου στο Ιβανώφειο, για τη 18η αγωνιστική τη Α2 ανδρών του μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι, που παλεύουν για την παραμονή τους, μπήκαν απρόσμενα καλά στο ματς και προηγήθηκαν με 8-0, αλλά ο Ηρακλής ανέκαμψε γρήγορα. Ωστόσο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έσφιξε την άμυνά του, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση κι άρχισε να ανοίγει σταδιακά τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-33, 63-44, 85-62.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος 7, Αθανασούλας 10, Σοκ 3 (1), Ρουτκάουσκας 15, Πολυτάρχου 6 (1), Λιάπης 12 (2), Φίλλιος, Κακαρούδης 15 (1), Αποστολίδης, Μπένας 2, Γιαννακίδης 9 (3), Τζουγκαράκης 6.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Κουκουλάς, Στασινός 17 (2), Πετρόπουλος, Ξυδάς 11 (2), Χατζηδάκης 8, Γκουαλτιέρι 1, Κανέλλης 6 (2), Σπηλιόπουλος, Σουρλής 6 (2), Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 9, Μάργαρης.