ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΡΘΡΩΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μπάσκετ: "Έσπασε" την έδρα της ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στους μικρούς τελικούς το Περιστέρι

MakThes Team09 Ιουνίου 2019

Το 1-0 στους μικρούς τελικούς της Α1 έκανε το Περιστέρι, καθώς "έσπασε" την έδρα και νίκησε μέσα στο "κρύο" ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 67-66.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς, παίρνοντας μια καλή διαφορά, ωστόσο το Περιστέρι κατάφερε να τη συρρικνώσει, κλείνοντας το ημίχρονο στο -5 (39-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ και το διατήρησαν σχεδόν μέχρι τέλους, με τον Σάκοτα, όμως, να ευστοχεί σε δύο βολές και να κάνει το 66-64 στα 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Γκρέι, ωστόσο, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη για το Περιστέρι, μιας και με τρίποντο στα έξι δεύτερα "σκότωσε" τους γηπεδούχους για το τελικό 67-66.

Ο δεύτερος μικρός τελικός θα διεξαχθεί στην έδρα του Περιστερίου την Τρίτη 11 Ιουνίου στις 19:00.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52, 66-67.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 10, Τζέιμς 13, Ξανθόπουλος 7, Σάκοτα 12, Τσαλμπούρης 4, Μωραΐτης 7, Θίοντορ, Ρογκαβόπουλος 1, Γιαννόπουλος 10, Εμπάκουε 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 3, Σμιθ, Σκορδίλης 15, Μούρτος, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 2, Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 7, Κάλαχαν 10, Γκρέι 13, Μπέντιλ 12.